Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej v 10 minutách

Koller v 38 letech definitivně končí s fotbalem

Cannes (Francie) - Nejlepší střelec v historii české fotbalové reprezentace Jan Koller ukončil kariéru. Osmatřicetiletý útočník hrál poslední rok a půl za Cannes ve třetí francouzské lize a měl smlouvu ještě na další sezonu. Bývalý hráč Sparty, Anderlechtu a Dortmundu však potvrdil, že s fotbalem na profesionální úrovni končí. Koller se tak rozhodl kvůli opakovaným zdravotním problémům. "Od dubna jsem si toho užil dost. Nejdříve problémy s lýtkovým svalem, pak nějaké potíže se srdcem, a když už jsem se začal připravovat na novou sezonu, tak mi prasknul stehenní sval. To bylo poslední varování, že nastal čas odejít," řekl Koller.

Jan Koller
zdroj: Isifa/LN autor: Jindřich Mynařík

Z náhlého konce úspěšné fotbalové dráhy prý není nijak zklamán. "Připravoval jsem se na to už nějaký čas, teď to ze mě spadlo a začínám plánovat budoucnost," uvedl fotbalista. Vedení klubu i fanoušci se o jeho rozhodnutí dozvěděli dnes ráno. "Ještě jsem ani nestačil mluvit s žádnými novináři. Pouze jsem to oznámil na vedení klubu, které moje rozhodnutí akceptovalo," řekl Koller.

O svém rozhodnutí se dlouho radil s rodinou a překvapivě právě jeho nejbližší ho nabádali, ať ještě raději nekončí. "Dobře věděli, že mi fotbal a velké zápasy budou moc chybět. Jenže zdraví řeklo dost, tělo už je za celou kariéru hodně opotřebované," konstatoval.

Na fotbalový důchod se prý chystal s předstihem a byl připraven skončit ze dne na den. "Možná i proto se cítím zcela klidný a těším se, co přinese budoucnost," svěřil se Koller, který bude s rodinou nadále žít v Monaku, kde se usadil po přestupu do Cannes.

Na jihu Francie by také chtěl začít novou životní etapu. "Už jsem se zapsal od srpna na intenzivní kurz francouzštiny, abych mluvil dokonale a mohl pak začít s nějakou prací kolem fotbalu. Jazykový kurz bude trvat rok a během něj budu mít dost času si utřídit myšlenky, co vlastně budu dělat," popsal nejbližší plány český fotbalista.

Úplně ale kopačky na hřebík nepověsí. "Až se dám zdravotně dohromady, tak se určitě na trávník vrátím. V nějakých exhibicích, případně i na nižší amatérské úrovni," plánuje Koller s tím, že se určitě nechá přesvědčit během pobytu ve vlasti i k několika startům ve Smetanově Lhotě, odkud pochází.

Dvoumetrový fotbalista prošel během kariéry Spartou, Lokerenem, Anderlechtem, Dortmundem, Monakem, Norimberkem a ruskou Samarou. Za reprezentaci odehrál 91 utkání, vstřelil v nich 55 gólů a stal se nejlepším střelcem reprezentační historie. Právě v národním mužstvu slavil největších úspěchy, na ME 2004 v Portugalsku obsadil s týmem třetí místo. Mistrovské tituly získal v české, belgické a německé lize.

Jan Koller

Datum a místo narození: 30. března 1973, Praha
Post: útočník
Klub: AS Cannes, od roku 2010 (3. francouzská liga, dnes oznámil ukončení kariéry)
Předchozí působiště: Smetanova Lhota (1978-89), Milevsko (1989-94), Sparta Praha (1994-96), SC Lokeren (1996-99), RSC Anderlecht (1999-01), Borussia Dortmund (2001-06), AS Monako (2006-08), 1. FC Norimberk (2008), KS Samara (2008-09), AS Cannes (od 2010)
Reprezentační bilance: 91 zápasů/55 gólů (první start - 9. února 1999 proti Belgii; poslední start 5. září 2009 proti Slovensku)
Největší úspěchy: ME 2004 (Portugalsko) - bronz, vítěz české ligy (1995), 2x vítěz belgické ligy (2000 a 2001), vítěz německé ligy (2002), vítěz Poháru ČMFS (1996), účastník MS 2006, ME 2000, 2004 a 2008

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články