Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Olympijské hry dobré vůle

Kolář: Současná krize může trh rozhýbat, přestupové částky ale budou asi nižší

Fotbalový agent Viktor Kolář předpokládá, že se v létě kvůli dopadům pandemie koronaviru sníží částky, za které budou hráči přestupovat. Klidnější okno ale nečeká, trh naopak podle něj může být živější.

Viktor Kolář
zdroj: ČTK autor: Petrovič Milan

"Obecně se dá očekávat snížení prostředků plynoucích do přestupových částek. Ale také tento důsledek může mít v reálu mnoho podob. Pro kluby napříč Evropou nyní bude zásadní dohrání soutěží a vyplacení finálních částek za zobchodovaná televizní práva," uvedl Kolář.

"Pokud se dané soutěže dohrají, byť v upravených termínových listinách, nebudou ztráty klubů tak vysoké. Takže částečné ochlazení trhu nastane, ale reálnější dopad na hráčský trh se bude dát predikovat až v momentě, kdy bude jasno o dohrání soutěží," řekl šéf fotbalové sekce agentury Sport Invest.

Odlišné dopady pandemie v různých zemích podle Koláře mohou vyvolat větší pohyb hráčů v letním přestupním období, které by se mohlo kvůli předpokládanému pozdějšímu dohrávání některých soutěží posunout.

"Obecně bych neřekl, že bude trh klidnější. Naopak vlivem odlišných ekonomických dopadů na jednotlivé trhy a jednotlivé kluby může být pohyb hráčů poměrně výrazný. Trh tak může být poměrně živý, nicméně při nižším objemu investovaných částek," uvedl Kolář.

Řada klubů kvůli dopadům pandemie snižuje platy. Kolář ale upozornil, že to není možné bez dohody s hráči. "Necítím v tomto směru ze strany klubů žádné větší tlaky, situace je stabilní. Primárně vidím na všech stranách snahu dohrát soutěžní ročník. V obecné rovině není pro snížení platů žádný právní podklad, legislativa tuto situaci neřeší, neexistuje klauzule například o zásahu vyšší moci. Tedy bod, který by automaticky dával klubu právo snižovat základní plat," řekl Kolář.

"Na druhé straně pokud klub za hráči dorazí a ti s návrhem souhlasí, je to jejich rozhodnutí. My jsme pro ně v pozici servisu, poradců. Pokud by potřebovali jakoukoliv asistenci nebo zastoupení v jednání, jsme připraveni. V každém klubu je situace jiná, liší se také forma komunikace od vedení směrem k hráčům," dodal Kolář.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy