Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Klokaní schizma podle ředitele Vršovických degraduje fotbal

Praha – Letitý spor mezi třemi pražskými kluby o jméno a logo přesáhl v uplynulých sedmi dnech diskuze v právních kancelářích a svou vážnost dal pocítit divácké veřejnosti i pořadatelům nejvyšší ligové soutěže. Fotbalový svaz se rozhodl tvrdě potrestat nečekané rozhodnutí týmu Bohemians Praha, jehož vedení pár minut před výkopem zápasu s vršovickými Bohemians 1905 zakázalo svým hráčům nastoupit. V ligových soutěžích nevídaný krok se navíc konal před vyprodaným hledištěm natěšených fanoušků i televizními kamerami. Ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl v pořadu Hyde park ČT24 uvedl, že celý právní konflikt považuje za únavný a zbytečný proces, který škodí jak jménu Bohemians, tak také českému fotbalu. Podle Přibyla však musí dojít k vyřešení současného stavu a definitivnímu verdiktu, ať už má být jakýkoliv.      

Vedení Bohemians Praha v čele s předsedou představenstva Karlem Kaprem se rozhodlo k rezolutnímu kroku na základě právního dokumentu, kvůli kterému nepovažuje vršovické 1905 za právoplatného účastníka soutěže. "Máme jednoznačně tady v ruce zápis z loňského roku z odvolací revizní komise, která konstatuje, že Bohemians 1905 nejsou členem svazu a nemají práva," zdůvodňoval rozhodnutí Kapr v rozhovorech přímo na stadionu. O pět dní později však argumentovat již před disciplinární komisí na Strahově. Ta trestala hlavně za formu sobotního protestu. Účet za prohřešky - znevážení jména fotbalu či porušování stanov a řádů ČMFS - uložil Střížkovským pokutu 6 milionů korun a bodovou ztrátu, která tým definitivně poslala do druhé ligy. Šéf klubu navíc musí osobně zaplatit 300 tisíc korun a soutěže pořádané fotbalovým svazem jsou mu na několik let zapovězené. Pokutě se však nevyhnul ani tým Bohemians 1905.

"Je to hrozně dlouhý a únavný příběh. Já nechci dělat soudce, nechci tady říkat, že my jsme ti praví. Nejsou zde naši oponenti a nechci nikoho napadat. Zabírá mi to 80 procent pracovního času. Bohužel více hrajeme u zeleného stolu než na zeleném trávníku," upozornil Přibyl. Během pořadu vysvětloval také připomínky příznivců konkurenční Bohemians Praha, kteří se údajně stali terčem útoků domácích fanoušků při příjezdu ke stadionu. Podle Přibyla policie žádné napadení nehlásila. Konkrétní ošetření prý neoznámila ani záchranná služba. "Záchranáři mi akorát řekli, že vytahovali pouze jedno klíště," dodal Přibyl. Předseda dozorčí rady střížkovských Bohemians Josef Jícha poté zdůvodňoval odvolání svého týmu právě kvůli obavám o bezpečnost.

Je nám líto, video expirovalo.
Hyde park

K útokům ze strany fanoušků domácích však došlo při odjezdu střížkovských fotbalistů a jejich příznivců. "Já jsem zaznamenal, že tam lítala piva, což určitě není chvályhodné, ale ty emoce u fanoušků byly velké, když si takto klub vystřelí z 8000 lidí. Pro příznivce z celé ČR to byla emotivní věc. Byli tam lidé, kteří přijeli z daleka. Vyhradili si na to celý víkend. Ano, létala tam asi tři, čtyři piva, bohužel jsem to viděl," poznamenal ředitel 1905. Vršovickým byla za tento incident uložena pokuta 100 tisíc korun. Domácí klub počítá s vrácením vstupného, pokud se mu podaří škodu vymoci od svého soupeře.

Nejsložitější právní případ v českém sportu

Dlouhodobý konflikt tří klubů, v jejichž názvu je slovo Bohemians, se však neodehrává primárně na trávnících či tribunách. Probíhá spíše skrze soudy a za dveřmi právních kanceláří. Základ sporu je třeba hledat v roce 2005. Tradičním nositelem i vlastníkem loga i názvu je tělovýchovná jednota Bohemians, pod jejíž záštitou fungoval fotbalový klub FC Bohemians Praha majitele Michala Vejsady (v současností klub hraje III. třídu). Tým se však kvůli finančním problémům ocitl v konkurzu, byla mu taktéž odebrána licence.

Tehdejšímu předsedovi FC Střížkov Praha 9 Karlu Kaprovi se podařilo domluvit s Vejsadou i tělovýchovnou jednotou na ročním "pronajmutí" jména i loga Bohemians. V tu chvíli se do hry o osud klokanů vložili fanoušci, kteří uspořádali veřejnou sbírku a jako Družstvo fanoušků Bohemians vybrali necelé 4 miliony korun na záchranu klubu, který se představil pod názvem Bohemians 1905. "My nemáme zprávy o tom, že by Střížkov používal právoplatně logo po roce 2006. Z našeho pohledu užíval logo neoprávněně, protože mu vypršela lhůta," zdůraznil Přibyl.

Ďolíček se bude prodávat, Vršovičtí hledají nové zázemí

Kromě názvu i týmových znaků je nejistý také třetí z tradičních atributů Bohemians – vršovický Dannerův stadion "v ďolíčku". V současnosti má zastaralý stadion v pronájmu Přibylova Bohemians 1905. Problémem je však potřeba rozsáhlé rekonstrukce, na kterou nemá klub peníze. Po pátečním jednání klubu se zástupci stadionu se proto rozhodlo o jeho prodeji. Zelenobílí se tak musí ohlížet po novém domácím stánku.

Zástupci majoritního akcionáře vršovického klubu už jednají s majitelem stadionu v Edenu, jímž je společnost E-Side. "Chápu akcionáře, kteří musí financovat Bohemians 1905. Je nutné hledat varianty pro to, aby se mohl ďolíček rekonstruovat. Variantu v Edenu musíme brát jako relevantní a náš akcionář vedl už jednání o tom, jaké by k tomu byly stanoveny podmínky," komentoval Přibyl.

Fotbalový klub Bohemians byl ještě pod názvem SK Kotva založen v roce 1895. Později byl přejmenován na AFK Vršovice. Největším úspěchem klubu byla účast v semifinále Poháru UEFA v roce 1983 a vítězství v Československé lize v témže roce. Nový název i tradiční logo klokana souvisí se sportovním zájezdem týmu, který v roce 1927 cestoval do Austrálie. Tehdy si Vršovičtí jako reprezentativnější název klubu zvolili právě výraz Bohemians.

Hlavní zprávy