Následuje
Branky, body, vteřiny

Kdy se bude volit šéf FIFA? Rozhodnout by se mělo v červenci

Curych – O tom, kdy se bude volit nový prezident FIFA, by se mělo rozhodnout na červencovém mimořádném zasedání. Kvůli současnému korupčnímu skandálu také vrcholná organizace odloží proces výběru kandidatur na pořadatelství mistrovství světa 2026.

Prázdné křeslo šéfa FIFA
zdroj: ČTK/AP autor: Ennio Leanza

"Mimořádný výkonný výbor byl svolán na červenec, konkrétní datum bude upřesněno během týdne. Pro volební kongres momentálně máme několik různých termínů, o kterých se bude diskutovat," oznámil mluvčí FIFA.

Minulý týden šéf auditu FIFA Domenico Scala naznačil, že volby se mohou uskutečnit kdykoli mezi prosincem a příštím březnem. Podle informací BBC by se nový prezident mohl volit 16. prosince.

Devětasedmdesátiletý Švýcar Blatter rezignoval minulý týden. Učinil tak čtyři dny poté, co byl popáté zvolen do čela světové fotbalové federace a necelý týden po vypuknutí rozsáhlé korupční aféry a zatčení několika činovníků FIFA. Blatter by však rád zůstal ve svém úřadu až do doby, než bude znám jeho nástupce.

O post nového šéfa světového fotbalu by se znovu mohl ucházet jordánský princ Alí bin Husajn, který odstoupil po prvním kole květnové volby. Kandidaturu zvažuje také korejský miliardář a většinový vlastník společnosti Hyundai Čong Mong-jun.

Kvůli vyšetřování úplatkářského skandálu se FIFA zatím nebude zabývat hledáním hostitele světového šampionátu v roce 2026. Stín korupce totiž padá na volbu pořadatelů MS v letech 2018 (Rusko) a 2022 (Katar), ale i předchozích světových šampionátů.

Podle generálního sekretáře FIFA Jeromeho Valckeho by byl nesmysl začít nyní s procesem výběru. Hostitel turnaje v roce 2026 by měl být znám v květnu 2017 na kongresu v Malajsii. Mezi potenciální hostitele patří USA, Kanada, Mexiko a evropské země.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy