Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Kazašští fotbalisté: Kdybychom proměnili šance, máme remízu

Astana - Rozporuplné pocity měli po utkání s Českou republikou kazašští fotbalisté i tamější odborná veřejnost. Přestože se Kazachstán prezentoval nebojácnou a otevřenou hrou, která mu přinesla dva góly, nedokázali domácí v obranné fázi udržet koncentraci a čtyřikrát inkasovali. Zatímco trenér Krasnožan nelituje otevřené partie, kazašský tisk je ve svém hodnocení zdrženlivější.

Utkání Kazachstán - Česko
zdroj: AP autor: Alexei Filippov

Podle Krasnožana byla porážka důsledkem vlastních chyb a především nevyužitých gólových příležitostí. Tým si prý vytvořil tolik šancí, kolik jich neměl v prvních dvou kvalifikačních utkáních dohromady. "S útočnou činností je vcelku spokojenost, zato vůči obraně mám výhrady. Češi si hru užívali, našich fanoušků je mi líto," uvedl ruský trenér. "Uvažovali jsme o tom, že budeme hrát víc zezadu, ale zvolili jsme otevřený fotbal. V příštích kvalifikačních zápasech budeme mít ještě příležitost věci vyzkoušet."

Právě příliš otevřenou hru reprezentace kritizovali i kazašští novináři. "Fanoušci i hráči si začali myslet, že můžeme hrát s Českem vyrovnanou partii, ale oni nás za to potrestali. Možná, že kdybychom déle zůstali u naší taktiky a drželi stav 0:1, tak bychom pak využili ke srovnání některou ze standardních situací, jak se to na konci zápasu dvakrát povedlo," připomněl dva góly Jurije Logviněnka po rohových kopech.

"Nechci tvrdit, že taková ofenzivní taktika nemá v kazašském týmu právo na život, jen že je v současné situaci ještě neúčinná," poukázal. "Ano, můžeme běžet na protivníka s mečem v ruce a zpívat bojovné písně, ale bez pořádného brnění dostaneme další góly. Je sympatické, že se trenér Krasnožan snaží tým naučit i jiné taktické systémy, ale je třeba přijmout fakt, že proti vyspělým evropským celkům to ještě nejde," dodal.


Fotbalový expert Jusuf Šadijev byl více optimistický a ofenzivní snahu chválil. "Jediným negativem na utkání je výsledek. Hra byla dobrá. Samozřejmě se tam objevily chyby, které Češi potrestali, ale jinak se ukazuje, že šel kazašský fotbal nahoru a že má před sebou lepší budoucnost," uvedl ve svém komentáři. "Líbilo se mi, že hráli opravdu fotbal a po takové prohře se nemají za co stydět," dodal.

Podle trenéra Krasnožana však hlavním problémem celku bylo to, že Kazaši měli hrát hned od začátku, ne až od stavu 0:3. "Chybělo nasazení. Byl jsem rád, když jsme se dostali do této kvalifikační skupiny. Kdybychom v Nizozemsku získali bod, bylo by v zápase s Českem nasazení vyšší," soudí Krasnožan. Kazachstán v Amsterodamu dlouho držel nerozhodný výsledek 1:1, v posledních minutách však nakonec kapituloval.

Podle autora obou kazašských gólů Jurije Logviněnka nebyl zápas s českou reprezentací špatný. "Prostě jsme se dopustili chyb a Češi nás potrestali. Měli jsme i vlastní šance, které jsme neproměnili. Kdybychom skórovali, měli bychom přinejmenším remízu v kapse," řekl kazašský obránce. S výkonem byl spokojen i útočník Sergej Chižničenko. "Hráli jsme docela dobře, ale v klíčových momentech chyběla koncentrace, dopouštěli jsme se individuálních chyb. Jsou to třeba drobnosti, ale právě ty rozhodují," řekl hráč Korony Kielce.

Kazašská reprezentace mohla podle něj vstřelit i šest branek. "Při skóre 0:3 u nás fanoušci většinou odcházejí, ale tentokrát nás i v takové situaci podrželi. Musíme ale hrát už za stavu 0:0, ne až to hoří," uvedl. Také nejzkušenější hráč kazašského týmu Andrej Karpovič hodnotil zápas pozitivně. "Hráli jsme v útoku mnohem lépe než v předchozích zápasech. Chtěli jsme vyhrát a potěšit fanoušky, bohužel se to nepovedlo, i když jsme měli alespoň na remízu. Ale Česká republika je opravdu silný tým a není náhoda, že je v čele skupiny," prohlásil Karpovič.

Expert Šadijev každopádně ocenil výkon některých jednotlivců v čele s Bauyržanem Islamchanem. "Kazachstán v něm má konečně hráče, který bude hrát důležitou roli a který se nebojí na sebe vzít odpovědnost," chválil Šadijev hráče Kajratu Almaty. "Opravdu mě tým svým výkonem potěšil. Oproti prvnímu zápasu s Lotyšskem (0:0) bylo utkání s Českem jako nebe a země. Náš tým udělal velký krok kupředu," dodal expert. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy