Je nám líto, video expirovalo.

Kauza FIFA jako politický "zápas": Putin se opřel do vyšetřovatelů z USA

Moskva - Korupční otřes jedné z největších a nejvlivnějších organizací na světě už rozehrál i silné reakce mezi politiky. Například ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že se vyžádaným zatčením představitelů Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) snaží zabránit znovuzvolení předsedy Seppa Blattera či zpochybnit ruské pořadatelství MS v roce 2018. Z Británie se naopak ozývá apel na rezignaci Blattera i možnost vytvoření separátního světového turnaje.

Ruský prezident Vladimir Putin
zdroj: ČTK/AP/Alexei Druzhinin

"Je to další zjevný pokus Washingtonu rozšířit svou jurisdikci na druhé státy. A nepochybuji o tom, že je to zjevný pokus zabránit novému zvolení pana Blattera předsedou FIFA, což je nejhrubější porušení principu fungování mezinárodních organizací," řekl Putin podle agentury TASS novinářům.

Zatím není jasné, co aféra udělá s volebním kongresem FIFA v Curychu. Ten se má prozatím uskutečnit podle plánu. Evropská fotbalová unie (UEFA) ale žádá o odložení volby předsedy a zvažuje bojkot kongresu, na kterém se Blatter má ucházet o pátý čtyřletý mandát v čele FIFA. Jeho jediným soupeřem je jordánský princ Alí bin Husajn.

O CO V KAUZE JDE?

Vyšetřovatelé si odnášejí dokumenty z kanceláří CONCACAF v Miami
zdroj: Reuters

Putin: Spojených států se kauza netýká

Putin označil středeční zatčení sedmi funkcionářů FIFA švýcarskými vyšetřovateli na žádost USA kvůli údajné dlouhodobé korupci za "přinejmenším podivné". Obviněno v případu je celkem 14 lidí. Podle šéfa Kremlu, pokud se někteří činitelé skutečně něčeho dopustili, pak rozhodně ne na území USA a Spojených států se to nijak netýká.

Ruský prezident spuštění korupčního skandálu ve FIFA také spojil s tlakem, kterému byl podle něj Blatter vystaven v souvislosti s tím, že Rusku bylo svěřeno uspořádání světového šampionátu, které se bude konat za tři roky. "Víme, jakému tlaku (Blatter) čelil s cílem zakázat konání mistrovství světa ve fotbale v roce 2018 v Rusku," řekl šéf Kremlu. Podle ruského ministra sportu Vitalije Mutka však prý pořadatelství turnaje v Rusku není nijak ohroženo.

Je nám líto, video expirovalo.
Fauly v zákulisí FIFA

Britský premiér David Cameron či ministr pro kulturu, média a sport John Whittingdale se naopak kloní k těm, kteří ohledně Blattera uvažují o jediném možném východisku – rezignaci. FIFA podle Whittingdalea prý potřebuje změnu vedení jakožto "zkažená a zkorumpovaná organizace", která poškozuje nejoblíbenější sport planety. Whittingdale také oznámil, že vyzve i ostatní evropské ministry sportu, aby Británii v jejím postoji podpořili.

Tamní stínový ministr Chris Bryant posléze vyzval k tomu, aby se ve světle aféry přehodnotilo ruské a katarské pořadatelství MS. Hlavní světové asociace by podle něj navíc mohly popřemýšlet o pořádání zcela nového světového turnaje. Podle něj je "nepředstavitelné", aby Blater dál zůstával v čele federace. Podobně vyzval také hlavní sponzory, aby své obchodní vztahy s federaci přehodnotili.

Sepp Blatter
zdroj: ČTK/AP autor: Alessandro Della Bella

Vladimir Putin, ruský prezident: "Je to další do očí bijící snaha Spojených států rozšířit své pole působnosti do jiných zemí... Nepochybuji o tom, že je to zjevný pokus zabránit novému zvolení pana Blattera předsedou FIFA, což je nejhrubější porušení principu fungování mezinárodních organizací."

Chris Bryant, stínový ministr Británie pro kulturu, média a sport: "Fotbal je tu přece pro děti, pro jejich matky a otce, které je vezmou natěšeni na jejich první zápas. Fotbal tu není pro obtloustlé kocoury, kteří slízávají milionovou smetanu. Jak může být pro někoho představitelné, aby Sepp Blatter nyní pokračoval ve funkci...?"

Švýcar Joseph Blatter má jako prezident FIFA hlavní odpovědnost za poměry v organizaci, aktuální aféra se však podle dostupných informací přímo jeho osoby netýká. Podle mnohých kritiků je nicméně současné obvinění jen vrcholem dlouhotrvající systematické korupce uvnitř federace.

Proti podezřením mířícím do vlastních řad se dnes ostře ohradila také jihoafrická vláda. Právě tento stát hostil světový šampionát v roce 2010 a podle obvinění se úplatkářská aféra dotýká i této pět let staré akce. Tamní zástupci se ohání například auditem společnosti Erns & Young, který krátce po získání pořadatelství prý nic podezřelého neukázal.

Spis amerických vyšetřovatelů například naznačuje, že jihoafrická vláda kdysi souhlasila s převedením deseti milionů dolarů z rezerv FIFA pro potřeby úplatků. Právě tuto částku federace vždy vyplatí jako příspěvek pořadatelské zemi k organizaci turnaje. Spis také hovoří o dalším úplatku v hodnotě 10 tisíc dolarů.

Zdroj
ČTK, Guardian

Hlavní zprávy