Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Kandidát na šéfa FIFA Bin Hammám je obviněn z korupce

Curych - Kandidát na předsedu Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Mohamed bin Hammám je spolu se současným viceprezidentem FIFA Jackem Warnerem vyšetřován kvůli podezření z korupce. Panuje podezření, že se Bin Hammám pokusil ovlivnit lídry federace CONCACAF pro severní a střední Ameriku v čele s Warnerem, aby pro něj hlasovali při předsednické volbě. V ní bude ve středu 1. června jediným protikandidátem současného šéfa Seppa Blattera.

Oba čelní představitelé světového fotbalu a další dva funkcionáři Karibské fotbalové unie se budou zpovídat před etickou komisí FIFA v neděli, tedy tři dny předtím, než Bin Hammám svede s Blatterem boj o nejvyšší post.

FIFA oznámila, že vyšetřování je založeno na Bin Hammámově schůzce s vedením karibského fotbalu, které proběhlo 10. a 11. května na Warnerově rodném Trinidadu. Na podezřelé chování a možné porušení etického kodexu upozornil další člen výkonného výboru FIFA a dlouholetý Warnerův sekretář Chuck Blazer.

Trinidaďan Warner je předsedou federace CONCACAF, která při volbě prezidenta FIFA má 35 hlasů z celkových 208.

Nová obvinění z korupce přišla jen krátce poté, co v anglickém parlamentu veřejně obvinili několik členů výkonného výboru FIFA včetně Warnera, že požadovali úplatek výměnou za svůj hlas při volbě pořadatele mistrovství světa 2018 a 2022. Podle informátora britského listu Sunday Times si měl vítězný Katar, jehož kandidaturu vedl Bin Hammám, koupit hlasy dvou členů výkonného výboru.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy