Následuje
Speciál

Jordánský princ a protivník Blattera ve volbách FIFA ohlásil pokus o korupci

Curych - Jordánský princ Alí bin Husajn prý dostal nabídku, která by mu pomohla v pátečních volbách předsedy Mezinárodní fotbalové federace porazit dlouholetého šéfa FIFA Seppa Blattera. Nejmenovaná osoba mu měla slíbit dodat informace o Blatterových financích a zajistit ve volbách 47 hlasů.

Alí bin Husajn
zdroj: ČTK

Jordánský princ podle svého volebního týmu tento návrh odmítl a informoval o něm policejní orgány. Není však jasné, ve které zemi.

Představitele FIFA, v níž je Alí bin Husajn od roku 2011 místopředsedou, o pokusu zkorumpovat volby neinformoval. "Nechtěli jsme ohrozit policejní vyšetřování. Naším cílem nebylo dělat z toho téma v kampani, ale správně zareagovat na jednání, které vykazovalo znaky kriminální činnosti," uvedl v prohlášení princův tým. Nabídku na "pomoc" ve volbách obdržel Alí bin Husajn údajně v dubnu.

Bin Husajna podpořil na začátku týdne šéf UEFA Michel Platini. "Jsem přesvědčen, že Alí, tak jak ho znám v osobní rovině několik let, by byl skvělým prezidentem FIFA. Má všechno, co tato funkce vyžaduje," uvedl a dodal: "Je čestný a pokorný a pochází ze země, která spojuje různé kultury a tradice. Může přinést přidanou hodnotu a je to někdo, kdo ví, jak pracovat týmově."

Předsedu FIFA budou v pátek na kongresu v Curychu volit zástupci 209 členských svazů. Švýcar Blatter, který stojí v čele federace už od roku 1998, bude mít na rozdíl od voleb v letech 2007 a 2011 protikandidáta. O funkci se chtěli ucházet i šéf nizozemského fotbalu Michael van Praag a bývalý nejlepší hráč světa Portugalec Luis Figo, ale minulý týden své kandidatury stáhli.

Zdroj
ČTK, fottball365.com

Hlavní zprávy