Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FK Dukla Praha - FC Vysočina Jihlava

Johan Cruyff trpí rakovinou plic

Barcelona - Nizozemská fotbalová legenda Johan Cruyff má rakovinou plic. Mluvčí jednoho z nejlepších hráčů historie uvedla, že se bývalá hvězda Ajaxu a Barcelony dozvěděla diagnózu tento týden a nyní podstupuje testy, jež mají odhalit rozsah onemocnění.

Johan Cruyff
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

"Byl tento týden v nemocnici na vyšetření, které potvrdilo rakovinu plic," uvedla Cruyffova mluvčí Carole Thateovou.

Osmašedesátiletý Cruyff byl hvězdou 70. let minulého století. Třikrát získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy, s Ajaxem Amsterodam vyhrál třikrát Pohár mistrů evropských zemí a v dresu Nizozemska si zahrál finále mistrovství světa 1974. Jako trenér dovedl v roce 1992 k prvnímu triumfu v PMEZ v klubové historii Barcelonu, kterou trénoval osm let do roku
1996.

Svou fotbalovou filozofií položil Cruyff základy pro nejúspěšnější éru Barcelony v jejích dějinách, jejímž symbolem je jeho bývalý svěřenec a chráněnec Pep Guardiola. "Rádi bychom jménem klubu poslali objetí Johanu Cruyffovi a všem jeho přátelům, poté co jsme se dnes dozvěděli, jakou situací prochází," uvedla viceprezidentka Barcelony pro finance Susana Monjeová.

Bývalý silný kuřák Cruyff holdoval cigaretám i během aktivní kariéry. S kouřením přestal až poté, co mu v roce 1991 lékaři udělali dvojnásobný bypass srdce. Tehdy se stal také hlavním protagonistou protikuřácké kampaně, jejímž hlavním heslem bylo: "Ve svém životě jsem měl dvě velké neřesti: kouření a fotbal. Fotbal mi dal v životě všechno, zatímco kouření mi skoro všechno vzalo."

Cruyff byl znám tím, že pak pro uklidnění místo cigarety cucal během zápasů lízátka.

Zdroj
ČTK, El Mundo

Hlavní zprávy