Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Japonky chtějí obhájit titul proti neprůstřelné obraně USA

Vancouver - Po čtyřech letech má finále mistrovství světa žen znovu stejné složení. Obhájkyně titulu Japonky se stejně jako na minulém šampionátu utkají o zlato s Američankami. Ty čekají na svůj třetí titul už od roku 1999 a věří, že po dvou bronzech a stříbru konečně přidají do sbírky nejcennější medaili. Oba celky se utkají už po dvaatřicáté, přičemž Američanky dosud vyhrály 24 duelů včetně finále olympijských her 2012 v Londýně, tedy poslední velké vzájemné finále. Finále ve Vancouveru začne v 0:55, sledovat ho můžete živě na ČT sport i našem webu.

Japonky v utkání s Anglií
zdroj: ČTK/AP

Američanky spoléhají především na výbornou obranu dirigovanou hvězdnou brankářkou Hope Solovou, která na turnaji inkasovala jediný gól. A to hned v úvodním duelu s Austrálií. Od té doby drží 513 minut čisté konto. Zatím však nepřekoná rekord Němky Nadine Angererové, která v roce 2007 neinkasovala ani v jednom utkání MS a v součtu s prvním duelem na MS 2011 držela neprůstřelnost 622 minut.

Američanky gól nedostaly ani právě od dvojnásobných mistryň světa Němek v semifinále, které vyhrály 2:0. Soupeři dovolily jedinou přímou střelu na branku. "Musím celý tým pochválit za obranu. Hrajeme na dvě defenzivněji zaměřené záložnice, aby měla naše opora Carli Lloydová volnost, a zatím se nám to vyplácí," řekla trenérka Jill Ellisová.

Pokud by se ve finále gólově prosadila veteránka Abby Wambachová, dotáhla by se 15. zásahem na Brazilku Martu na prvním místě historické tabulky střelkyň na MS.

Proti však budou obhájkyně titulu Japonky, které mají mimořádnou generaci v čele s kapitánkou Ajou Mijamaovou, která na turnaji už dala dva góly a na dva přihrála. Jako žolík pak úspěšnému trenérovi Noriovi Sasakimu slouží šestatřicetiletá Homare Sawaová, nejlepší hráčka minulého šampionátu a nejlepší hráčka světa za rok 2011.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Japonsko - Anglie

Jinak i Japonky spoléhají hlavně na defenzivu a po šesti odehraných zápasech mají skóre 9:3. V semifinále měly velké štěstí, protože jim k postupu přes Anglii pomohl smolný vlastní gól soupeře v nastavení.

Japonky mají o motivaci více, jelikož chtějí uspět i pro svou spoluhráčku Kozue Andovou, která si v úvodním duelu na turnaji zlomila kotník. Po operaci v Japonsku se k týmu na finále znovu připojí alespoň jako fanoušek. "Holky moc chtějí titul už kvůli ní. Jsme ve finále, po čemž jsme toužili, a nyní můžeme hrát bez tlaku," řekl trenér Sasaki.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy