Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Without the Sea

Italským fotbalem hýbe sázkařský skandál

Řím - Dva týdny před začátkem mistrovství Evropy dostihl sázkařský skandál v italském fotbale i tamní národní tým. Policie dnes ráno v rámci celostátní akce navštívila přípravný tábor italské reprezentace v Covercianu a prohledala pokoj obránce Domenica Criscita. Ten kvůli tomu nepojede na šampionát. Ranní razie se týkala i jiných známých jmen. Policie začala vyšetřovat trenéra mistrovského Juventusu Antonia Conteho, jehož byt prohledala, a zadržela například kapitána Lazia Řím Stefana Mauriho a bývalého záložníka Janova Omara Milanetta.

Italská liga
zdroj: AP

Právě k působení v Janově se váže vyšetřování Criscita, jenž je od loňska hráčem Petrohradu. Devatenáctinásobného reprezentanta stálo jeho zapletení do aféry účast na Euru - viceprezident svazu Demetrio Albertini několik hodin po razii řekl, že pětadvacetiletý obránce zůstane doma, aby mohl očistit své jméno. V Itálii bylo zatčeno 14 lidí a v rámci vyšetřování ilegální sázkařské mafie řízené ze Singapuru bylo podle policejního prohlášení zadrženo také pět lidí v Maďarsku. V rámci operace Poslední sázka policie prověřuje celkem 20 klubů.

Criscito povečeřel a rovnou manipuloval

"Policie vyšetřuje přibližně 150 lidí, provedla 30 domovních prohlídek. Criscita si např. natočila, když v květnu 2011 krátce před zápasem Lazio - Genoa vyjednával výsledek zápasu v restaruaci s bosenským mafiánem a dvěma ultras z Janova," informovala spolupracovnice České televize Vědunka Lunardi. "Nemám s tím nic společného. Byl jsem jen na jídle s několika fanoušky Janova," uvedl Criscito.

Vyšetřování bývalého reprezentanta a dlouholetého hráče Juventusu Conteho se týká jeho působení v Sieně, kterou před návratem do Turína loni dovedl do Serie A. Vyšetřovatelé se zajímají také o prezidenta klubu Massima Mezzaromu. Podle státního zastupitelství v Cremoně bylo v roce 2011 zmanipulováno až osm zápasů Sieny. "Conteho reakce je reakcí člověka, jenž je naprosto nevinný a silně odhodlaný svou nevinu dokázat," uvedl trenérův právník Antonio De Rencis.

Vedle Conteho prohledala policie domy mnoha hráčů, trenérů a funkcionářů klubů první a druhé ligy a také nižší divize Lega Pro. "V této fázi vyšetřování se objevilo podezření, že byly zmanipulovány zápasy Serie A ze sezony 2010/11 Lazio - Janov a Lecce - Lazio," uvedl Raffale Grassi, ředitel policejní organizace SCO zodpovědné za vyšetřování.

Státní zastupitelství v Cremoně má údajně důkazy, že v těchto zápasech si hráči zúčastněných týmů rozdělili úplatky ve výši 600 000 eur (15 milionů korun). Na zmanipulování duelu Lazio - Lecce vydělal mezinárodní sázkařský gang dva miliony eur. Očista italského fotbalu má pokračovat ve čtvrtek, kdy skandál poprvé projedná soud.

Zdroj
ČTK, ČT sport, BBC

Hlavní zprávy