Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Forum Bez frází Barbory Černoškové

Indonéská liga je přerušena, tragédii má vyšetřit speciální komise

Mezi 125 oběťmi neštěstí na zápase indonéské fotbalové ligy v Malangu bylo 32 dětí ve věku od tří do 17 let. Indonésie kvůli vyšetřování jedné z největších tragédií na stadionech v historii sportu sestavila speciální nezávislou komisi. Výsledky by měla vládě předložit do tří týdnů. Kvůli události už byl mimo službu postaven policejní náčelník a dalších devět vysoce postavených policistů.

Pozůstatky tragédie v Malangu
zdroj: ČTK/AP

Rodinám obětí vyplatí vláda odškodné ve výši 50 milionů rupií (82 000 korun). Peníze by podle agentury Reuters měly rodiny obdržet během dvou dnů.

V závěru utkání Arema - Persebaya Surabaya se střetli příznivci obou celků. Policie zakročila slzným plynem a v následném chaosu a tlačenici umírali lidé. Další tři stovky osob byly zraněny. "Vyšetřování začne v nejbližších dnech a uzavřeno bude do dvou až tří týdnů," uvedl ministr bezpečnosti Mohammad Mahfud, který také vyzval policii, aby nekompromisně zakročila proti těm, co tragédii způsobili.

S navrhovaným vládním postupem nesouhlasí řada lidskoprávních organizací, které požadují, aby vyšetřování bylo nezávislé na vládě. Policie by se navíc podle nich měla zodpovídat za použití slzného plynu.

"Vyzýváme úřady, aby použití slzného plynu na stadionu bylo rychle, důkladně a nezávisle vyšetřeno a aby zodpovědní lidé stanuli před veřejným soudem," uvedla Amnesty International v prohlášení.

Zásah policie zkritizoval také trenér Aremy Javier Roca. "Někteří fanoušci zemřeli hráčům v náručí. Myslím, že policie zašla příliš daleko," řekl chilský kouč v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Cadena Ser.

Mluvčí státní policie uvedl, že byl mimo službu postaven šéf policie v Malangu Ferli Hidajat a dalších devět členů elitní mobilní brigády. Všechny čeká disciplinární řízení. Dalších 18 policejních důstojníků, kteří jsou zodpovědní za použití slzného plynu, je vyšetřováno.

Ve stínu tragédie byla do odvolání pozastavena indonéská soutěž, ve které v celku Persije Jakarta nastupují i čeští reprezentanti Michael Krmenčík s Ondřejem Kúdelou. Podle policie je potřeba nastavit nová bezpečnostní opatření.

Na pondělní tiskové konferenci rovněž vystoupil předseda Aremy Gilang Widya Pramana a prohlásil, že je připraven nést za neštěstí plnou zodpovědnost. "Životy jsou důležitější než fotbal," zdůraznil Pramana.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články