Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

I Němci mají svůj skandál. Beckenbauer slíbil za MS výhody Warnerovi

Mnichov - Franz Beckenbauer to má nahnuté. Legendární německý fotbalista a trenér měl podle dočasného šéfa Německého fotbalového svazu Rainera Kocha podepsat před přidělením pořadatelství MS 2006 smlouvu s tehdejším šéfem severo- a středoamerické konfederace CONCACAF Jackem Warnerem. Kontroverznímu funkcionáři z Trinidadu a Tobaga v ní byly přislíbeny různé služby a výhody. Beckenbauer už dříve obvinění z nakupování hlasů na podporu německé kandidatury odmítl.

Franz Beckenbauer
zdroj: imago sportfotodienst

Speciální kontrakt s Warnerem za Německo podepsal Beckenbauer jako tehdejší šéf organizačního výboru. Čtyři dny nato, 6. července 2000, se Německo stalo hostitelem světového šampionátu, když o jediný hlas porazilo Jihoafrickou republiku. Existence dokumentu tak nasvědčuje možné korupci při volbě organizátora finálového turnaje

Německo čelí podezření z vedení tajného fondu se sumou 6,7 milionu eur, díky níž si údajně koupilo klíčové čtyři hlasy při volbě pořadatele MS. Podezřelé transakce mezi svazem a FIFA dosud Němci nebyli schopni věrohodně vysvětlit.

Jack Warner
zdroj: ISIFA

"V té dohodě nejsou přislíbeny přímo peníze, ale různé služby a výhody jako přátelské zápasy, podpora trenérů CONCACAF a vstupenky na mistrovství světa," uvedl Koch, který společně s Reinhardem Rauballem vede německý svaz po rezignaci Wolfganga Niersbacha.

"Nevíme, zda byla tato dohoda opravdu naplněna a jestli vedla ke konkrétnímu jednání Jacka Warnera při volbě pořadatele mistrovství světa 2006," přidal Koch. Podle něj však Beckenbauer, dlouholetá opora německé reprezentace a Bayernu Mnichov, neměl takovou pravomoc, aby kontrakt podepsal sám bez schválení organizačního výboru.

Warner je jednou z hlavních postav rozsáhlého korupčního skandálu Mezinárodní fotbalové federace. Bývalý místopředseda a člen výkonného výboru FIFA dostal na konci září od etické komise doživotní zákaz působení ve fotbale.

Je nám líto, video expirovalo.
Německý fotbalový svaz čelil daňové razii
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy