Následuje
ODM 2020: Snowboarding

Horváth tváří fotbalového projektu proti obezitě

Praha - O plzeňském kapitánovi Pavlu Horváthovi je známo, že se celou kariéru potýká s přebytečnými kilogramy. Přesto si ho Fotbalová asociace České republiky vybrala jako hlavní tvář nového projektu "Fotbalem proti obezitě", který má upozornit na rostoucí problémy s nadváhou mezi dětmi a mládeží a představit fotbal jako jeden z možných nástrojů pro boj proti ní.

Pavel Horváth
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Horváth přiznal, že ho nabídka fotbalové asociace nejprve překvapila. "V první chvíli jsem si myslel, že je to nějaká legrace. Pak jsem se seznámil se všemi věcmi, které se kolem toho budou dít, a myslím, že je to skvělá myšlenka. Obezita je velký problém a je třeba s tím něco dělat. Myslím, že fotbal je takový fenomén, že by tu obezitu u dětí mohl rapidně ovlivnit," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze Horváth.

Nový projekt, jehož záštitu převzalo ministerstvo zdravotnictví a školství, chce nabídnout fotbal jako levnou, ale prospěšnou cestu ke zdravému životnímu stylu mládeže. Ta se v posledních letech potýká s nárůstem obezity, podle statistik trpí nadváhou každé páté české dítě. "Projektem apelujeme na všechny, aby začali obezitu včas řešit. Fotbal je velmi snadnou cestou ke zdraví, protože je ekonomicky nenáročný - není potřeba drahé vybavení ani speciální pomůcky. Proto chceme využít zájem o fotbal i velkou popularitu Pavla a přivést k pravidelnému hraní fotbalu co nejvíc dětí i rodičů," uvedl první místopředseda asociace Dalibor Kučera.

Horváth má dvě děti a snaží se je vést ke sportu. "Určitě je nenutím, protože obě děti jsou aktivní a rády sportují. Ale je pravda, že ten fenomén počítačů zasáhl i k nám a občas je třeba zvýšit hlas," připustil Horváth. Sám dobře ví, že jeho postava není pro fotbal úplně ideální. "Ta moje postava je na vrcholový sport taková podivná," poznamenal. Prý přemýšlí o tom, že by zkusil zhubnout.

"Do konce roku s tím zatím nehodlám nic dělat, protože těch zápasů je hodně a asi bych ztratil sílu. Pokud ale bude čas a příležitost, určitě se poradím s odborníky, abych si prodloužil kariéru a něco shodil," uvedl šestatřicetiletý záložník. Aktivnímu sportování se chce věnovat i po skončení profesionální kariéry. "Napadlo mě, že mě pravděpodobně vybrali proto, že se blíží konec mojí kariéry a chtějí na mně ukazovat, jak to vypadá, když se s aktivním sportem skončí," vtipkoval Horváth.

"Ale já se budu snažit, abych se po skončení kariéry udržel a neměl problémy s obezitou, abych pak nemusel vyhledat odbornou pomoc," dodal. V rámci projektu už probíhá Školská fotbalová liga, které se letos účastní přes 600 škol. Asociace plánuje vytvořit také klub učitelů tělesné výchovy s mnoha výhodami pro účastníky a během podzimu budou představeny další akce. Podle výzkumů mezinárodní federace UEFA se investované prostředky do mládežnického fotbalu v budoucnu až čtyřnásobně vrátí v úspoře nákladů na zdravotní péči.

Kampaň proti obezitě
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy