Následuje
FIS magazín SP

Horko před odvetou se Slavií. Extrenér a funkcionáři Genku vypovídali kvůli korupci

Před utkáním Evropské ligy se Slavií se o Racing Genk opět zajímala policie. Ta vyšetřuje korupci a finanční podvody v belgickém fotbale. Během úterý a středy provedla tři domovní prohlídky a vyslechla 16 lidí včetně bývalého předsedy a dalších dřívějších funkcionářů Genku. Na policii musel tak současný finanční ředitel klubu. Bývalý trenér Genku Peter Maes dokonce strávil noc v cele. Utkání Genk - Slavia vysílá žívě ČT sport a web ctsport.cz od 20:30.

Fotbalisté Genku
zdroj: ČTK/AP

Belgičtí vyšetřovatelé už od loňského dubna v rámci akce "Čisté ruce" zjišťují, jestli kluby nejsou financovány z anonymních zahraničních obchodních společností, čímž by porušovaly pravidla k zisku profesionální licence. V takovém případě by týmům hrozilo vyřazení z belgické ligy, kterou Genk v současnosti jasně vede.

S finančními machinacemi podle vyšetřovatelů klubům pomáhal fotbalový agent Dejan Veljkovič. Belgická média uvedla, že kouč Maes měl během angažmá v Genku a Lokerenu dostávat vedle oficiálního platu ještě vysoké částky z černých fondů. U výslechu na policii byla i jeho přítelkyně.

Hrál Genk na Slavii hluboce pod své možnosti? Více ve Fotbal fokus podcastu:

Celkem si prý takto přišel na 2,5 milionu eur. K blízkým přátelům Veljkoviče patří podle médií chorvatský trenér mistrovských Brugg Ivan Leko, který byl u výslechu na podzim a strávil noc ve vězení.

V jiné části aféry policie vyšetřuje také podezření z ovlivňování zápasů a finančních podvodů při hráčských přestupech. Obviněno bylo už dvacet lidí.

Genk čeká večer odveta play-off Evropské ligy. Slavia hrála před týdnem s Genkem doma bez gólů. Do pohárového osmifinále mohou sešívaní proniknout poprvé po 16 letech. V Belgii k tomu potřebují v souboji lídrů svých ligových soutěží neprohrát a vstřelit gól, případně uhrát výsledek 0:0 a uspět na penalty.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy