Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Hořká dohra finále. Fanoušci vběhli na hřiště, zasáhli i do vysílání ČT

Pohárové finále mělo hořkou dohru. Na trávník se dostali fanoušci obou klubů – Sparty a Plzně – proti kterým musela zasahovat policie. Na hřiště nejdříve vnikli příznivci Viktorie, kteří vyprovokovali fanoušky soupeře a někteří se i střetli. Výtržníci narušili i vysílání ČT sport. Policie uvedla, že dění bude vyhodnocovat i na základě kamerových záznamů. FAČR jako pořadatel poháru události lituje a výtržnosti důrazně odsoudil.

Po finále vnikli na hrací plochu fanoušci obou týmů. Došlo i na bitky. Výtržnosti narušily i vysílání ČT sport, na improvizované studio na ploše vedle sparťanského sektoru dopadly židle pro fotografy, kterých se zmocnili fanoušci.

"S ohledem na skutečnost, že se pořadatelské službě nepodařilo zabránit vstupu fanoušků obou týmů na hrací plochu, museli jsme s ohledem na obnovení veřejného pořádku, zmírnění eskalace a zabránění vzájemného napadání fanoušků obou týmů vstoupit na hrací plochu," řekla krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Několik osob, které na těžkooděnce útočily, bylo podle ní přímo na hrací ploše "omezeno na osobní svobodě".

Mluvčí uvedla, že policisté zaznamenali několik případů použití pyrotechniky a vhození předmětů na hrací plochu. "Dění před utkáním, v jeho průběhu a po ukončení budeme vyhodnocovat, a to i z kamerových záznamů, abychom zjistili veškeré případy protiprávního jednání," uvedla Burešová.

Vyjádření FAČR:

Podle FAČR se bezpečnostní služba nejprve snažila situaci po utkání řešit bez aktivního zapojení policie. "Tu o součinnost dle zákona o podpoře sportu požádal bezpečnostní manažer ve chvíli, kdy na hrací ploše reálně hrozil hromadný střet příznivců obou klubů a docházelo i k dalším výtržnostem, jako například útokům na reportéry České televize," uvedla FAČR v prohlášení na svém webu.

Asociace důrazně odsoudila ty fanoušky, kteří se výtržností dopustili. Děním po zápase se také bude zabývat disciplinární komise. "FAČR událostí, které po finále nastaly, lituje, protože hrubě poškozují fotbal jako celek. Navíc v době, kdy v Česku probíhá fotbalový boom, ke kterému přispěli právě i fanoušci. Dnešní události ukázaly, že snaha o kultivaci fanouškovského prostředí musí pokračovat," podotkla FAČR .

Asociace zároveň uvedla, že se před zápasem snažila jakýmkoliv problémům předejít. Opakovaně také připomínala, že vstup na hrací plochu je zakázaný. "FAČR věnovala maximální úsilí tomu, aby finále bylo skutečným vyvrcholením domácího poháru," uvedla FAČR.

"Představitelé asociace se proto v minulých týdnech opakovaně sešli se zástupci fanoušků, bezpečnostními manažery i dalšími funkcionáři obou klubů a společně se snažili nastavit taková opatření, která přispějí k hladkému průběhu finále i slavnostnímu ceremoniálu po zápase. Chtěla se tak vyhnout nedůstojným obrázkům, které v českém fotbale vidět nechceme," doplnila asociace.

Krajští zdravotničtí záchranáři řešili pár zranění a incidentů. "Šlo například o slečnu, která se nadýchala kouře z pyrotechniky, a pád menšího billboardu na jednoho z diváků v okolí stadionu. Další mladá žena si poranila koleno při odchodu ze stadionu," uvedl mluvčí záchranářů Vítězslav Sladk

Dění po závěrečném hvizdu odsoudili zástupci obou klubů. "Co se stalo po zápase, úplně nevím, protože jsem byl v kabině. Jen jsem to slyšel z doslechu. Je to taková kaňka, to si nebudeme nic nalhávat. Nikdo asi nechtěl takový konec," řekl na tiskové konferenci plzeňský kapitán Lukáš Hejda.

"Nechtěl bych to moc komentovat. Myslím, že to bylo zjevné, co se stalo. Myslím, že základem je, aby se cítili v bezpečí hráči i realizační týmy. A to dnes po závěrečném hvizdu nebylo, necítili jsme se bezpečně na hřišti," prohlásil dánský trenér Sparty Brian Priske.

Český fotbal má další skandál. Po sobotním ligovém duelu v Mladé Boleslavi, kde si Sparta po vítězství 5:0 zajistila mistrovský titul, se Ligová fotbalová asociace (LFA) zabývá akcí těžkooděnců. Zasáhli proti několika fanouškům hostů, kteří vběhli na trávník. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce v reakci na sobotní události svolat pracovní skupinu složenou z policie a zástupců všech fotbalových klubů, se kterou chce otevřít nastavení bezpečnostních opatření na stadionech.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články