Následuje
Volejbalový magazín

Hloušek mi říkal, ať dám gól. A povedlo se, zářil premiérový střelec Kliment

Praha/Stuttgart – Přišel, vyskočil na hlavičku a šel slavit. Tak nějak ve zkratce vypadal první gól Jana Klimenta v bundeslize. Český útočník již po minutě na hřišti vstřelil gól Hoffenheimu a díky sobotní trefě doufá, že dostane na hřišti víc prostoru. Dvaadvacetiletý fotbalista se také pilně učí německý jazyk, který považuje za klíčový pro svou další kariéru.

Jan Kliment slaví vstřelenou branku v dresu Stuttgartu
zdroj: ČTK/DPA/ autor: Uwe Anspach

"Je to výborný pocit, ale moc jsem si ho neužil, protože jsme byli na venkovním stadionu, tak lidé moc neřvali. Bylo to super, ale doma by to bylo lepší. Určitě mi to hodně pomohlo, přidalo mi to takový nový elán," řekl Kliment.

Nejlepší střelec letošního Eura do 21 let se na stadionu Hoffenheimu předvedl jako správný žolík. V 63. minutě přišel na trávník a hned za minutu hlavou z rohového kopu skóroval. Utkání skončilo 2:2. "Když jsem tam šel, tak mi (spoluhráč) Adam Hloušek říkal, ať dám gól, a za minutu to tam padlo. Takže šílené," uvedl s úsměvem Kliment.

Po letním příchodu z Jihlavy na šanci ve Stuttgartu čekal docela dlouho. V předchozích sedmi ligových zápasech dvakrát střídal a dohromady nasbíral jen 19 minut. V sobotu už odehrál alespoň necelou půlhodinu. "Ani chviličku jsem nelitoval, že jsem odešel. Takhle byly karty rozdané, věděli jsme, že nebude hned hrát a budu o to muset zabojovat. Takže nic, co by mě extra překvapilo," prohlásil odchovanec Vysočiny.

Po prvním ligovém zásahu i nedávném vážnějším zranění útočníka Daniela Ginczeka cítí ve Stuttgartu větší šanci. "Mám to trošku v hlavě. Když se zranil Ginczek, tak je tam zas o jednoho útočníka míň a mohl bych se tam dostávat víc a víc. Musím tu šanci chytnout za pačesy, když přijde," upozornil Kliment.

S výkony mužstva tolik spokojený není, protože Stuttgartu se vůbec nepovedl vstup do nového ročníku. VfB je po osmi kolech poslední v bundesligové tabulce s pouhými čtyřmi body. "Určitě v týmu není dobrá nálada. Čekali jsme víc, i přípravu jsme měli dobrou, a pak to takhle dopadlo. Nikdo ani moc neví, jak se to stalo, a teď se to s námi táhne. Ale věřím, že se to otočí a bude to v pohodě. Ostatní týmy na tom také nejsou nějak extra dobře a stačí jedna dvě výhry a jsme zase zpátky," řekl mladý útočník.

Hodně se věnuje studiu němčiny. "Zlepšuju se, mám třikrát týdně hodiny, jde to pomalu, ale jde to. Jak to furt slyšíte, tak ono se to do vás dostane. Ale zatím tam dlouhé proslovy neříkám. Určitě bude jednou z klíčových věcí naučit se řeč, komunikace je strašně důležitá v týmovém sportu, jako je fotbal," konstatoval Kliment.

V Německu ho příjemně překvapilo velké nadšení a zájem fanoušků. "Tady to naproti Česku strašně žerou. Ti lidé jsou úplní blázni, tisíc fanoušků chodí na tréninky. Já se vždycky těším na každý stadion, kam jedeme, abych se kouknul. Tempo hry je jinde, ale dá se na to zvyknout, když jste tam určitou chvíli," přiznal bývalý reprezentant do 21 let.

Především na začátku nového angažmá mu byl velkou oporou obránce Hloušek, jenž působí v Německu už řadu let. "Strašně mi se vším pomohl a můžu mu jen poděkovat. Já tam ani kvůli té řeči nechtěl jít, ale nakonec jsem udělal dobře a jsem nejšťastnější, že jsem do Stuttgartu šel," dodal Kliment.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy