Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rally ČR 2024

Hermosová si zatím pod novou trenérkou nezahraje, z nominace ji Toméová vynechala záměrně

Nová trenérka španělské reprezentace Montse Toméová povolala 15 hráček z týmu mistryň světa na sraz. Oficiálně však nikdo neoznámil, že by fotbalistky bojkot po aféře bývalého předsedy svazu Luise Rubialese ukončily. Jenni Hermosová, jež funkcionáře kvůli polibku na ústa žaluje za sexuální napadení, v nominaci chybí. Trenérka ji tím chce ochránit.

Toméová převzala španělskou reprezentaci fotbalistek
zdroj: Reuters autor: SUSANA VERA

Trenérka Toméová uvedla, že s Hermosovou stejně jako s ostatními povolanými fotbalistkami osobně hovořila. Hermosovou z týmu vynechala, aby jí v současné vyhrocené situaci dopřála klid. "Všichni stojíme za Jenni a všemi ostatními hráčkami. Věřím, že tohle je nejlepší způsob, jak ji chránit," uvedla Toméová, jež nahradila odvolaného kouče Jorgeho Vildu.

Nominaci měla původně trenérka oznámit už v pátek, 20 minut před začátkem ale vedení svazu odložilo na neurčito plánovanou tiskovou konferenci. Celkem 39 fotbalistek včetně 21 hráček z třiadvacetičlenného týmu mistryň světa totiž krátce před tím v otevřeném dopise odmítlo reprezentovat, protože se kvůli aféře necítí v národním týmu v bezpečí. Žádaly další změny, které ale veřejně nespecifikovaly.

Podle listu Mundo Deportivo hráčky požadují, aby po Rubialesovi rezignovali i další, například generální sekretář Andreu Camps a celé tiskové oddělení, které podle nich vložilo Hermosové do úst slova, která nikdy neřekla. K bojkotu se připojilo více než osm desítek španělských fotbalistek.

Nyní Toméová prohlásila, že očekává, že se všechny nominované hráčky v úterý dostaví na reprezentační sraz před zápasy Ligy národů se Švédskem a Švýcarskem. Výslovně ale neřekla, že souhlasily s ukončením bojkotu. "Všechny jsou to profesionálky a věřím, že budou dělat svou práci. Jsou to mistryně světa, fotbal milují. Je čest být ve španělské reprezentaci a vím, že tu s námi v úterý budou," uvedla.

Podle zdrojů agentury Reuters ale byly některé fotbalistky svou nominací překvapeny a o povolání do národního týmu se dozvěděly až z médií. Minimálně čtyři se prý radily s právníky, zda se musí na srazu hlásit, protože se obávají trestu. Podle španělských regulí hrozí za odmítnutí reprezentace bez závažného důvodu pokuta až 30 000 eur (asi 732 000 korun) a odebrání licence na dva roky až 15 let.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články