Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
O pohár prezidenta ČTS

Góly i blikance: Životní příběh Tomáše Řepky

Praha – Minulý týden definitivně skončila jedna velká láska. Stoper Tomáš Řepka odešel z pražské Sparty. Hráč, kterého půlka lidí miluje a půlka nenávidí, uvažoval dokonce o konci kariéry plné kotrmelců. Jednoho z nejlepších obránců české fotbalové ligy totiž více než hra proslavily jeho takzvané blikance, díky nimž se stal nejen mediální hvězdou, ale i mistrem červených karet. Na Řepkův životní příběh se podívejte v pořadu 168 hodin.

Tomáš Řepka a Karel Poborský
zdroj: ČTK autor: David Veis

Celých devět let hrál a dýchal za letenský klub. Teď by měl začít v budějovickém Dynamu. "Jsem rád, že mi dali šanci nadále kopat ligu, to je pro mě teď nejdůležitější," přiznal Řepka po podpisu smlouvy. V jeho hlase je ovšem cítit určité zklamání.

Řepkovu kariéru doprovázely "blikance"

250 zápasů, čtyři mistrovské tituly, čtyři červené karty a osm vstřelených gólů. Pro spoustu letenských fanoušků je Řepka ikona. O oficiálních důvodech jeho odchodu se mnoho neví. Stanovisko klubu je, že mají na obráncův post lepší hráče. V kuloárech se ovšem objevovala teorie, dle které měl mít osmatřicetiletý obránce spor s šéfem klubu Křetínským. A to dokonce před celým kádrem.

Pravdou ale je, že Řepkovi ve Spartě procházelo víc než komukoliv jinému. "Byl to speciální případ," tvrdí sportovní redaktor Filip Saiver. Jeden z nejznámějších blikanců se stal v roce 2007 při zápasu s Teplicemi. Tehdy byl sparťan po potyčkách s trenéry i rozhodčími vyloučen a při odchodu z hřiště napadl i kameramana České televize. "Je mu to vždycky líto," tvrdí autor knihy Rebel Karel Felt. Přesto však Řepku blikance provází celým jeho profesionálním životem. Problémy měl i v reprezentaci, například v barážovém utkání s Belgií na mistrovství Evropy v roce 2002. Tehdy oblékl reprezentační dres naposledy. 

Je nám líto, video expirovalo.
Život a dílo Tomáše Řepky

Za sebou má přitom snovou kariéru. Začínal v Baníku, z kterého přestoupil do Sparty. Po třech letech v italské Fiorentině strávil pět v let v anglickém West Hamu, aby se v roce 2006 vrátil zpět do Sparty. Hvězdnou kariéru doprovázel ovšem i další fenomén. Řepka nasbíral za fotbalové působení celkem devatenáct červených karet, nejvíc ze všech českých hráčů. Díky nim přišel o místo v reprezentaci i o více než tři miliony korun na pokutách.

I tak ovšem Řepkovou přítomností v Budějovicích fanoušci žijí a věrnost mu slibují i příznivci Sparty. "Milujeme svoji ikonu a vždycky to tak zůstane," tvrdí předseda fanklubu Miroslav Boláček. "Pro nás bude určitě legenda."


Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy