Následuje
Švédská rallye

Gambrinus kvůli krizi ve FAČR končí se sponzorstvím reprezentace a ligy

Praha - Tohle může být pro český fotbal další velký problém. Pivovar Gambrinus se totiž kvůli současné krizi ve vedení Fotbalové asociace ČR rozhodl od sezony 2018/19 ukončit sponzorství reprezentace a první ligy. Jeden z hlavních partnerů FAČR oznámil, že neuplatní opci na prodloužení stávající smlouvy, která vyprší na konci nadcházející sezony. Pivovar prý kauzy kolem vrcholového fotbalu a dlouhodobá neochota vedení FAČR udělat zásadní kroky pro zlepšení jeho jména poškozují.

Fotbalový míč
zdroj: ČTK autor: Ladislav Adámek

"Současná sponzorská smlouva je sice platná do konce následující sezony, nicméně o konkrétní podobě vzájemné spolupráce na toto zbývající období chceme intenzivně jednat," uvedl manažer pivovaru Marek Dvořák.

Gambrinus podle něj bude dál finančně podporovat amatérské soutěže, například programem Kopeme za fotbal, do kterého je zapojeno několik stovek klubů na nižší úrovni.

Gambrinus sponzoruje český fotbal devatenáct let. Je jedním z šesti oficiálních partnerů reprezentace a hlavním partnerem první ligy. Jméno pivovaru měla nejvyšší soutěž v letech 1997 až 2014 v názvu. Odhaduje se, že pivovar nyní přispíval do českého fotbalu částkou okolo 20 až 25 milionů korun ročně.

Vedení českého fotbalu prochází krizí kvůli dotační kauze. Bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta je obviněný z údajné manipulace s dotacemi ministerstva školství a obvinění čelí i asociace. Peltův nástupce měl být zvolen 2. června na valné hromadě, která ale skončila patem.

Nynější krok Gambrinusu není úplným překvapením, protože společnost už před týdnem bezprostředně po valné hromadě uvedla, že vnímá situaci jako kritickou a bude zvažovat další postup.

Nové sídlo FAČR na Strahově
zdroj: ČTK autor: Michal Doležal

FAČR a Ligová fotbalová asociace, která řídí první ligu, byly o chystaném neprodloužení smlouvy dopředu informovány. "Pro fotbal jako celek to tedy není neočekávaný krok. Spolupráce se společností Gambrinus byla dlouhodobá a je těžké si po 19 letech představit fotbal bez její účasti," uvedly ve společném prohlášení LFA, FAČR a její marketingová společnost STES.

"I proto budeme dále pokračovat v jednáních a pevně doufáme, že dokážeme se společností Gambrinus najít shodu v některých jiných patrech fotbalu. V tuto chvíli řešíme, jakou formu spolupráce nastavit od sezony 2018/19 především v projektech směřujících k výkonnostnímu fotbalu," stojí v prohlášení.

Čínská společnost CEFC zatím partnerem reprezentace zůstala. Firma vlastnící Slavii prostřednictvím svého zástupce Jaroslava Tvrdíka před valnou hromadou hrozila, že ukončí spolupráci s FAČR, pokud nový výkonný výbor bude pod nadvládou Romana Berbra. To však zablokovala moravská komora, což Tvrdík označil za důvod, proč CEFC u fotbalu zatím zůstane.

V uplynulé sezoně nesla první liga název ePojisteni.cz. Firma ale nedávno oznámila, že nevyužije opci na prodloužení smlouvy a od titulárního partnerství odstoupí. Společnost o tom informovala vedení ligy, kterou řídí Ligová fotbalová asociace, už v lednu, takže ukončení spolupráce nesouvisí s nynější krizí.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy