Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Povídání o kopané

Fousek: Nezapomínáme na problémy, cíl je postup na mistrovství světa

Čerstvý předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek vidí po čtvrtfinálové účasti českého týmu na mistrovství Evropy další cíl postoupit v příštím roce na světový šampionát. Čerstvě zvolený předseda dále uvedl, že neočekává zopakování letošního formátu Eura, kdy se hrálo v jedenácti zemích kontinentu. 

Po čtvrtfinálové účasti české reprezentace na mistrovství Evropy je podle předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petra Fouska před národním týmem další cíl postoupit na světový šampionát v příštím roce. Před měsícem zvolený nový šéf FAČR nepředpokládá, že by UEFA v budoucnu zopakovala formát letošního Eura, které se hrálo v 11 různých zemích po celém kontinentu.

"Už jen to, že se nám podařilo postoupit na finálový turnaj v konkurenci 55 evropských svazů, je potřeba vnímat jako úspěch. Samozřejmě my bychom tuhle ambici měli mít. Úspěch na sebe navázal několika dalšími úspěchy prvním byl postup ze skupiny, dalším postup do čtvrtfinále. Dostat se mezi osm nejlepších mužstev v Evropě je úspěch nejen pro český fotbal, prospělo to naší prestiži, ale pochopitelně i reputaci České republiky v Evropě a ve světě," řekl Fousek.

"Chtěl bych jen zdůraznit, že rozhodně nezapomínáme na problémy českého fotbalu. Dál se budeme věnovat reformám, jak to máme v plánu. A pochopitelně před námi zůstává cíl v podobě postupu na mistrovství světa. Od roku 1996 jsme byli na každém Euru. Jen jednou se nám po Euru podařilo postoupit na mistrovství světa v roce 2006. Teď je to pro nás výzva," dodal Fousek.

Reprezentace musela na poslední chvíli před turnajem zrušit plánovaný kemp v Edinburghu, neboť ve Skotsku hrozila i v případě jediného pozitivního testu na koronavirus karanténa celému mužstvu. Tým trenéra Jaroslava Šilhavého k utkáním létal. Náklady na změnu základny má uhradit UEFA.

"Jednání stále probíhají, od UEFA máme příslib. Takže se neobávám toho, že by se něco změnilo. Je to jen otázka matematiky a vyčíslení nákladů. Jistě to bude uspokojivě vyřešeno nejpozději po Euru," řekl Fousek.

Vyzdvihl, jak se tým se změnou vyrovnal. "Rozdílnost v podmínkách jednotlivých týmů je každému zřejmá. Nejen cestování, ale jiné parametry. Chtěl bych ocenit, jak k tomu přistoupila naše reprezentace, hráči i všichni ostatní. Ukázal se charakter mužstva. Drželi se toho, abychom svoji nevýhodu proměnili ve výhodu," uvedl Fousek.

Ocenil také reprezentační kariéru kapitána Vladimíra Daridy, jenž po Euru v národním celku skončil. "Určitě najdeme příležitost, jak mu poděkovat oficiálně," dodal Fousek.

Nemyslí si, že šampionát se bude ještě někdy hrát po celé Evropě. Letošní formát je i kvůli koronavirové pandemii ostře kritizovaný. "Je třeba si uvědomit, že finálový turnaj Eura se plánuje šest až osm let dopředu. Nebylo v silách UEFA koncept měnit. V době, kdy jsme netušili, že se objeví něco jako pandemická krize, byl turnaj chápán jako osvěžující formát pro příležitost 60 let existence Eura," uvedl Fousek.

"Covidem se to výrazně zhoršilo. UEFA se vrací k normálnímu formátu, Euro bude v jedné nebo dvou zemích. Myslím, že v blízké nebo daleké budoucnosti nedojde k návratu toho letošního formátu," mínil Fousek.

Reprezentanti účastí a výsledky na Euru uhráli asociaci v přepočtu zhruba 378 milionů korun. Fousek zatím neřekl, na co FAČR finance použije. "Peněz může být vždycky víc," vtipkoval. "Klíč byl daný už před mistrovstvím Evropy, je tu určité dělení financí mezi reprezentační tým a asociaci. My si nejdříve necháme ve výkonném výboru předložit vyúčtování a po jeho zhodnocení s tím veřejnost seznámíme," dodal Fousek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články