Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Evropská liga UEFA

Fousek jde proti Poborskému, kandiduje na šéfa českého fotbalu

Karel Poborský má silného protikandidáta na funkci předsedy Fotbalové asociace ČR. Opět kandidovat se rozhodl bývalý generální sekretář asociace Petr Fousek, který o pozici neúspěšně usiloval při minulých volbách. Nový šéf českého fotbalu se bude volit na červnové valné hromadě.

Petr Fousek
zdroj: ČTK autor: Dalibor Glück

Fousek je uznávaným mezinárodním funkcionářem, od roku 1994 působí v orgánech federací UEFA a FIFA. Sedm let pracoval jako generální sekretář na českém svazu, který se později přejmenoval na FAČR. Naposledy téměř tři roky působil v Řecku jako nezávislý expert FIFA a UEFA pro tamní svaz.

"Jsem s nabídkou kandidovat v Česku oslovován už od října loňského roku, ale mojí povinností bylo nejdříve dokončit expertní misi pro řecký fotbal. Byl jsem osloven řadou klubů profesionálního a amatérského fotbalu i regionů z Čech a Moravy, takže podporu rozhodně cítím. Vnímám i ocenění mé neutrality a nezávislosti, nemám žádné postranní zájmy," uvedl Fousek.

Je nám líto, video expirovalo.
Fousek kandiduje na šéfa FAČR

Na post předsedy FAČR kandidoval už v roce 2017. První volba v červnu nepřinesla vítěze, v prosinci pak vyhrál současný šéf asociace Martin Malík, který už oznámil, že znovu kandidovat nebude.

"Mnoho lidí obě moje tehdejší kandidatury trvale vnímá jako jasný morální profil. Nemusím nikoho přesvědčovat o tom, že chci dělat fotbal demokraticky a transparentně," uvedl Fousek. "Jsem plně připraven ještě jednou nabídnout veškerou svoji odbornost, schopnosti, znalosti a zkušenosti do služeb českého fotbalu a tvrdě pro něj pracovat," doplnil Fousek.

Je nám líto, video expirovalo.
Poborský oznámil kandidaturu na předsedu FAČR

V českém fotbale zastával řadu funkcí, byl také šéfem organizačního výboru mistrovství Evropy do 21 let v roce 2015. Hovoří řadou světových jazyků. V orgánech FIFA a UEFA je aktivní více než 25 let, ať už v komisích jako delegát, inspektor stadionů či expert a instruktor pro management a administrativu.

Vedl také 19 specializovaných misí v různých svazech Asie, Afriky a Evropy. "Působení v kruzích FIFA a UEFA mě mnohé naučilo a přineslo mi významné know-how i kontakty," podotkl Fousek.

Vedle něj dosud oznámil kandidaturu vicemistr Evropy z roku 1996 Poborský. Zatím není jasné, zda Fouska oficiálně podpoří iniciativa F-evoluce, která po zatčení bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra kvůli aféře s ovlivňováním výsledků usiluje o změny v českém fotbale. Nové vedení asociace se bude volit na valné hromadě v Nymburce 3. června.

"Mám jasnou vizi i program a předpokládám, že jej postupně odprezentuji jak Ligové fotbalové asociaci, tak i krajským a okresním fotbalovým svazům. Český fotbal jednoznačně potřebuje určité strukturální, procesní i personální změny, aby byl opět řízen a vnímán jako silný, fungující a důvěryhodný, jak se na největší sport v zemi sluší a patří," dodal Fousek.

Petr Fousek

Datum a místo narození: 19. listopadu 1962, Praha

Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze

Funkcionářská kariéra: předseda futsalové komise ČMFS (1990-2001), tiskový mluvčí a vedoucí mezinárodního oddělení ČMFS (1995-96), generální sekretář ČMFS (2001-07), člen futsalových komisí UEFA (od 1994, byl i místopředsedou a předsedou) a FIFA (1998-2016), člen expertního týmu ČOV (2012-16), poradce předsedy FAČR (2011-17)

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy