Následuje
Liga mistrů UEFA

Fotbalové MS otevře duel JAR s Mexikem

Kapské Město - Fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice otevře 11. června příštího roku zápas hostitelské země s Mexikem v Johannesburgu. Slovenští fotbalisté, kteří v kvalifikaci vyřadili český tým, při své premiéře na šampionátu narazí ve skupině na obhájce vítězství z Itálie, Nový Zéland a Paraguay. Rozhodlo o tom dnešní losování v Kapském Městě.

Francouzi, kteří se na šampionát dostali až díky neregulérnímu gólu v baráži s Irskem, budou ve skupině A stejně jako domácí a šampionát zahájí s Uruguayí. Finalista minulého MS se tedy vyhnul nejsilnějším soupeřům, přestože nebyl nasazen.

Skupina smrti nabídne historickou odvetu

Přívlastek "skupiny smrti" si hned po losu vysloužila skupina G, v níž se utkají Brazílie, s pěti tituly nejúspěšnější účastník historie MS, Pobřeží slonoviny, Portugalsko a KLDR. Portugalci s hvězdným Cristianem Ronaldem si tak zopakují památnou bitvu s KLDR z mistrovství světa v roce 1966 v Anglii, kde Korejci senzačně vedli už 3:0 a vzápětí Portugalci utkání otočili na 5:3. Nevídaný obrat řídil legendární autor čtyř branek Eusébio, který dnes nechyběl v sále, stejně jako další slavné postavy historie - Franz Beckenbauer či předseda UEFA Michel Platini.

Ve skupině C může být velmi pikantní zápas mezi Anglií a výběrem Spojených států amerických, protože v tamní Major Soccer League nastupuje za Los Angeles Galaxy anglický záložník David Beckham, jedna z ústředních postav dnešního losovacího aktu.

Úřadující mistři Evropy Španělé za poslední tři kalendářní roky prohráli jediné utkání v semifinále červnového Konfederačního poháru s USA a v Jihoafrické republice v úvodní fázi narazí na Honduras, který na MS naposledy startoval v roce 1982, dále na Chile a Švýcarsko. Argentinu, tradičního spolufavorita v čele s novým držitelem Zlatého míče Lionelem Messim, čekají Jižní Korea, Nigérie a Řecko.

Nizozemci se utkají s Japonskem, Kamerunem a Dánskem a Německo si už v předstihu pochvaluje přijatelnou skupinu a společnost Austrálie, Ghany a Srbska. Z každé skupiny postoupí dva nejlepší týmy do osmifinále. Vítěz bude korunován 11. července v Johannesburgu.

Nelson Mandela:

"Přijímáme tuto akci s velkou ctí a pokorou. Lidé v Africe museli prokázat velkou trpělivost a výdrž, než se dočkali svobody. A tím, že sem míří mistrovství, si mohou říci, že to všechno stálo za to."

0

V Jihoafrické republice, která hostí mistrovství jako první země černého kontinentu v historii, sice šampionát vypukne až za více než půl roku, ale už dnešní okázalý losovací akt předznamenal, že se chystá velkolepá událost. Bývalý prezident JAR a držitel Nobelovy ceny za mír Nelson Mandela prostřednictvím videozáznamu znovu zopakoval, co pro Afriku pořádání fotbalového svátku znamená.

Rozdělení do skupin:

Skupina A: JAR, Mexiko, Uruguay, Francie,

Skupina B: Argentina, Jižní Korea, Nigérie, Řecko,

Skupina C: Anglie, USA, Alžírsko, Slovinsko,

Skupina D: Německo, Austrálie, Ghana, Srbsko,

Skupina E: Nizozemsko, Japonsko, Kamerun, Dánsko,

Skupina F: Itálie, Nový Zéland, Paraguay, Slovensko,

Skupina G: Brazílie, Severní Korea, Pobřeží slonoviny, Portugalsko,

Skupina H: Španělsko, Honduras, Chile, Švýcarsko.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy