Následuje
Panorama

Fotbalové bašty devadesátých let zmizely, ale ne úplně

Praha - V parafrázi slavné písně Marty Kubišové se často fotbaloví fanoušci ptají: Řekni, kde ty kluby jsou, co se s nimi mohlo stát. Konkrétně mají na mysli fotbalové bašty devadesátých let minulého století - Bohdaneč, Blšany a Drnovice. Poslední dva týmy jsou stále aktivní, Bohdaneč však z fotbalové mapy zmizel úplně. Jedno ale mají tyto kluby společné. V dobách jejich největší slávy za nimi stál vlivný majitel a ten jim teď chybí.

Ještě v roce 2000 se v Drnovicích hrálo utkání Poháru UEFA. Bezbranková remíza v prvním kole s Mnichovem 1860 tehdy Moravanům na postup nestačila a klub poté zažil velký pád. V roce 2006 dokonce zanikl úplně. Hlad po fotbalu a žízeň po gólech ovšem nenechaly vymazat Drnovice z fotbalové mapy. Naposledy jasně zvítězili ve 3. třídě okresu Vyškov. "Letos postupujeme do okresu, béčko postupuje do třetí třídy a myslíme si, že soutěž, která by Drnovicím odpovídala je 1. B třída, což by se považovalo za úspěch," řekl předseda klubu Daniel Brtníček.

Jsme zpestřením divize, tvrdí blšanský útočník Siegl

Podobný osud jako Drnovice provázel i Blšany. Do první ligy klub postoupil v roce 1998 a vydržel v ní 8 let. Dnes slavné období připomíná jen soupiska, na níž jsou taková jména jako Siegl, Horňák, Svoboda nebo Šmejkal, kteří měli v Blšanech udržet divizní fotbal. "Jsme zpestřením divize a věřím, že se to podaří nějak zachránit. Ještě jsme neřekli poslední slovo, i když víme, že nám budou odečteny tři body. Měli bychom být sestupující, ale asi se odvoláme a uvidíme," přibližuje budoucí kroky klubu útočník Horst Siegl.

Lázně Bohdaneč byly v první fotbalové lize jen jednu sezonu, v níž fotbalisté Lázní Bohdaneč získali pouze 11 bodů a z posledního místa sestoupili. Dnes by fotbalisté v tamní vysoké trávě hledali míč marně a jediným sportem, který by se zde dal uspořádat, by byl závod travních sekaček. "Zdejší areál se v devadesátých letech nákladem desítek milionů zrekonstruoval, do té doby se tu hrála i první liga. V současnosti už nejsme majitelem areálu, takže nakonec to s ním dopadlo tak, jak vidíme," poukazuje Petr Špaček, jednatel bývalého vlastníka, na neutěšený stav bohdanečského hřiště.

Hlavní zprávy