Následuje
SP Česko

Fotbalisté v Litvě hrají o baráž, postup je stále blízko

Kaunas - O druhém místě ve skupině I kvalifikace mistrovství Evropy se bude rozhodovat v posledních zápasech, tvrdili čeští fotbalisté od chvíle, co znali rozlosování. Jejich předpověď se naplnila - národní tým stojí před závěrečným zápasem v Litvě před rozhodujícím krokem, který však může být těžší, než si reprezentanti původně představovali. Jednak jim ani případná úterní výhra nezaručuje postup a navíc jim stojí v cestě soupeř, který je vedle Španělů jako jediný v kvalifikaci dokázal porazit. Sledujte od 20:00 na ČT4 a webu sportživě.cz, zápas začíná ve 20:45.

Utkání ČR - Španělsko
zdroj: ČTk autor: Kateřina Šulová

Češi si zkomplikovali situaci páteční prohrou se Španělskem, po které se především kvůli pasivní hře dostali pod silnou palbu kritiky. Už od neděle prý ale nepadlo uvnitř týmu o smutném letenském představení ani slovo a před cestou do Litvy byli fotbalisté soustředěni na poslední duel. Navíc slibovali, že rozhodně nebudou hrát na remízu, která jim při současné prohře Skotů ve Španělsku může také přinést radost.

"Hrajeme o svoji kůži, takže by bylo chybou čekat, že nám výhra sama spadne do klína. Ovšem ještě horší by bylo hrát na remízu, protože pak jediný okamžik může všechno zmařit. Dobře si to pamatujeme z prvního vzájemného souboje v Olomouci, kde byl soupeř pod tlakem, ale proměnil brejk a pak to už ubránil," připomínal brankář Petr Čech první souboj s nevyzpytatelným soupeřem.

Jak na Litevce?

Václav Drobný: "Musí to být úplně něco jiného než se Španělskem. S tím jsme čekali a já doufám, panebože, že s Litvou nebudeme na nic čekat."

Verner Lička: "Je potřeba mužstvo velice dobře psychicky připravit, protože jsem měl pocit, že bylo velmi zklamáno svou bezmocností v pátečním zápase."

Karel Kroupa: "Hráči jasně říkají, že chtějí hrát útočný fotbal. Věřím, že útočným fotbalem v Litvě uspějeme."

Litevci sice šokovali na úvod výhrou na české půdě, ale v dalším průběhu kvalifikace už jen paběrkovali; neporazili dokonce ani Lichtenštejnsko. "Hra na brejky jim je vlastní, dokážou zaútočit velmi rychle a umějí tím překvapit každého soupeře. A to se asi nezmění i při několika obměnách sestavy," řekl v Kaunasu trenér Michal Bílek s tím, že se hráči musejí poučit z toho, jak je Litevci trestali v Olomouci.

Česká fotbalová reprezentace
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Více než se soupeřovou hrou se ale kouč musí potýkat s tím, jak zkvalitnit výkon vlastního týmu, který proti Španělsku skřípal ve všech řadách. Plusem může být návrat Plašila s Rezkem, šanci podle všeho dostane i hbitý Pilař, který by mohl být vhodným typem pro očekávanou hru do sevřené litevské obrany. "O sestavě se rozhodnu definitivně až v den utkání, ale změny se dají očekávat," uvedl Bílek.

Až v den zápasu bude Bílek myslet na to, jak bude dostávat informace z utkání v Alicante, kde budou hrát Španělé se Skoty. "Nejdříve musíme myslet na náš zápas," konstatoval Bílek.

Domácí strávili první část reprezentačního soustředění poblíž Vilniusu, a protože na rozdíl od Čechů nehráli koncem minulého týdne soutěžní duel, k rozehrání využili sobotní souboj s vlastní jednadvacítkou. Vyhráli 4:0 po dvou brankách Poškuse, po gólu přidali Radavičius a Šernas. Litevci sice stavějí nový tým, ale současně nemohou využít svá největší esa. V trestu je Necidův spoluhráč z CSKA Moskva Deividas Šemberas, stejný osud stihl Edgarase Česnauskise, minulý týden se navíc zranil nejlepší střelec týmu Tomas Danilevičius a už týden laboruje s nemocí Deividas Česnauskis, jehož start je nejistý.

"Danilevičius nám bude chybět, ale nemůžeme s tím nic dělat. Máme jiné útočníky a věřím, že se jim podaří Tomase nahradit," řekl trenér Raimondas Žutautas. Ten už při nominaci dal najevo, že hodlá stavět na mladších hráčích, a v jeho výběru tak je třeba i dvaadvacetiletý Marius Papšys z Příbrami. Na utkání byl nasazen španělský sudí David Fernández Borbalán.

Předpokládané sestavy:

Litva: Karčemarskas - Radavičius, Andriuškevičius, Žaliukas, Klimavičius - Stankevičius, Pilibaitis - Mikoliunas, Poškus, D. Česnauskis - Šernas.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Jiráček - Rezek, Rosický, Plašil, Pilař - Baroš.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy