Následuje
MS 2020 Německo

Fotbalisté Toga se přece jen vracejí domů

Luanda - Mistrovství Afriky se nakonec uskuteční bez fotbalistů Toga. Tým kolem hvězdného útočníka Emmanuela Adebayora se na výzvu vlády kvůli pátečnímu ozbrojenému útoku, který si vyžádal tři oběti, turnaje nezúčastní. Hráči původně chtěli sami odstoupit, ale pak změnili názor s tím, že budou na turnaji bojovat na hřišti i za tři zemřelé: řidiče autobusu, který výpravu vezl do dějiště turnaje v Angole, mluvčího a asistenta trenéra. Premiér Toga Gilbert Houngbo jim však vzkázal, že reprezentační tým nesmí na šampionátu nastoupit.

"Politici rozhodli, že se máme vrátit, tak se vracíme," citovala BBC Adebayora. "Když jde o mrtvé, měla se soutěž zrušit, ale Africká fotbalová konfederace rozhodla jinak. My jedeme domů a přejeme těm, co zůstávají, hodně štěstí. Hlavně Burkině Faso, Pobřeží slonoviny a Ghaně," jmenoval útočník Manchesteru City další účastníky skupiny B, v níž mělo Togo hrát. "Říkal jsem jejich funkcionářům, že mohou být v Cabindě kdykoli také napadeni. Doufám, že budou opatrní," dodal.

"Odsuzujeme tenhle sprostý útok, který stál lidské životy. Znovu opakujeme, že jsme připravení zajistit šampionátu bezpečnost."

– vyjádření angolské vlády

Reportáž Dany Zlatohlávkové

Tožská vláda už v sobotu oznámila stažení mužstva, fotbalisté však chtěli hrát na památku tří obětí a osmi zraněných. Mezi ně patří i náhradní gólman Kodjovi Obilale, kterého kulky ze samopalu zasáhly do břicha a zad. Brankář byl převezen do Johannesburgu a jeho stav po operaci je stabilizovaný. "Celá výprava se sešla a rozhodli jsme se, že v pondělí proti Ghaně nastoupíme. Lidé za tento turnaj umírali a my nemůžeme utéct jako zbabělci. Zůstaneme tu kvůli nim," uvedl záložník Grenoblu Alaixys Romao. Předseda tožské vlády Houngbo však dnes vyzval fotbalisty k okamžitému návratu do Toga. "Pokud by (na mistrovství) někdo přesto vystupoval pod tožskou vlajkou, nebudeme to považovat za náš reprezentační tým," řekl novinářům.

Na autobus s fotbalisty Toga zaútočil v angolské provincii Cabinda muž se samopalem, který v pátek zastřelil řidiče. Další dva členové výpravy, mluvčí Stanislas Ocloo a asistent trenéra Abolo Amelete, zemřeli na následky zranění v sobotu. V jihoafrické nemocnici leží také brankář Kodjovi Obilale, jehož stav je stabilizovaný a hráč je po vnitřních zraněních plně při vědomí. K útoku na fotbalisty se přihlásila separatistická skupina FLEC, bojující za osamostatnění provincie Cabinda.

Organizátoři turnaje tvrdí, že šampionát ozbrojený útok neovlivní. Hrát se bude i v provincii Cabinda. Prezident africké fotbalové federace CAF Issa Hayatou ujistil všechny výpravy, že dostal záruky bezpečnosti od angolského premiéra Paula Kassomy.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy