Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1984: Dukla Praha - Metaloplastika Šabac

Fotbalista Ježek v Rakousku září. Vede ligu střelců

Vídeň - Po posledním kole minulého ročníku druhé rakouské ligy se fotbalista Patrik Ježek mohl ocitnout bez smlouvy a chystal se na ukončení kariéry. Jenže Admira Trenkwalder vybojovala postup mezi elitu a odchovanec plzeňského fotbalu dostal nabídku prodloužit si působení v Rakousku o další rok. A v současnosti je jeho klub senzací tamní bundesligy, po dvanácti kolech vede se čtyřbodovým náskokem a český fotbalista je v čele střelecké tabulky.

Patrik Ježek
zdroj: ISIFA

Za dva měsíce pětatřicetiletý Ježek prožil většinu kariéry na jihu od českých hranic. V Rakousku působí (s přestávkou během angažmá v Karlsruhe a ve Spartě) od roku 1998. Prošel Innsbruckem, Austrií, Paschingem a Salcburkem, v němž strávil čtyři a půl roku. "Loni v lednu ale došlo v Red Bullu k omlazování, a tak jsme dostali s dalšími spoluhráči možnost odejít," připomněl si Ježek zřejmě poslední přestup do klubu na předměstí Vídně, kde chtěl na vrcholové úrovni dohrát.

První půlrok to tak i vypadalo. "Nebylo to šťastné období. Pak ale přišel nynější trenér Didi Kühbauer, dal dohromady skvělou partu a týmu to začalo šlapat. Vůbec bych se nedivil, kdyby za pár let trénoval rakouskou reprezentaci," pochvaloval si metody čtyřicetiletého kouče, který mužstvo dovedl až mezi elitu. "Měli jsme ale i trochu štěstí, postoupili jsme až díky remíze v posledním kole," dodal Ježek.

Ježek: Byl jsem připravený na konec kariéry

V klubu mu pak končila smlouva a Admira podle něj na některé hráče už neměla peníze. "A já byl připravený, že se vrátíme s rodinou do Plzně a já ukončím kariéru," vyprávěl o tehdejší situaci. Na fotbalový konec prý byl připravený. "Ani by mi nevadilo, že ten fotbalový kolotoč skončí," připustil.

Jenže neskončil a Ježek si v průběhu podzimu ještě vylepšil dosavadní pověst. Ligový nováček je senzací soutěže, zatím jen jednou prohrál, v čele tabulky má za sebou všechny velklokluby včetně Austrie, Rapidu či Salcburku a český rychlík přidává gól za gólem. Naposledy v sobotu dvěma zásahy přispěl k výhře 3:2 nad svým bývalým klubem z Innsbrucku. Zarovnal tím svůj podzimní střelecký účet na půltucet a dělí se o vedení v pořadí střelců.

Střelecké hody však prožíval už v druhé lize, kde dal v minulé sezoně 18 gólů a byl vyhlášen nejlepším hráčem soutěže. "Sám nevím, proč jsem se tak najednou rozstřílel, tolik gólů jsem nikdy nedával," řekl Ježek, který ve své kariéře nejčastěji hrával na pravém okraji zálohy. "V tom to asi bude, hraju už více ze středu. Dříve jsem góly připravoval, dnes je střílím," porovnal vlastní hru.

V české lize dal pouze devět gólů. Z Letné odešel po slavné výhře 1:0 nad Laziem Řím, která tehdejší svěřence Jiřího Kotrby posunula do osmifinále Ligy mistrů.

Poháry si zahrál také se Salcburkem, ale ambice na mezinárodní scéně už dávno nemá. Teď si užívá úspěchů Admiry, nad kterými kroutí experti hlavou. Ježek a spol. ale myslí stále především spíše na to, jak klubu zajistit účast mezi elitou i v dalším roce. "K záchraně je potřeba nějakých pětatřicet bodů, k tomu nám ještě něco schází. Co získáme navíc, bude bonus," řekl k cílům v sezoně.

Jsem připraven na návrat, tvrdí Ježek

Coby odchovanec Viktorie Plzeň si na dálku užívá i úspěchy západočeského klubu a jako plzeňský patriot rozebírá účast v Lize mistrů se svými spoluhráči. "Já je hecuju, kde jsou jejich kluby, a oni samozřejmě nevynechají jedinou možnost, aby pozlobili mě. Naposledy žertoval trenér - že prý ještě neviděl tým, který nevystřelí na branku jako Viktorka v Barceloně. Ale nedal jsem se, kluci přivezli z Nou Campu solidní výsledek," uvedl.

Brzy možná bude mít i dost času, aby patřil mezi pravidelné návštěvníky zrekonstruovaného plzeňského stadionu. "Smlouva mi končí na jaře a jsem připravený se vrátit domů. Ale ještě uvidíme, v klubu mě už začínají přemlouvat, abych ještě rok zůstal," ponechal si otevřená zadní vrátka k další fotbalové budoucnosti. Místo vysněného cestování a objíždění tenisových turnajů se svými dcerami tak nejspíš ještě nějaký čas bude putovat po rakouských arénách.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy