Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO Archiv

Fotbal bez zpěvů a skandování. V Nizozemsku řeší, jak minimalizovat nebezpečí nákazy

Že koronavirová smršť změní svět, se zdá být téměř jisté. Ale jakým způsobem? V Nizozemsku přicházejí s neotřelým návrhem, který má umenšit riziko nákazy. Tamní liga by mohla v září začít s fanoušky na stadionech, zakázáno ovšem může být skandování a zpěv chorálů.

zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Co je cílem? Vládní zákaz má minimalizovat riziko šíření kapének mezi fanoušky na stadionech. Ačkoliv by se tímto opatřením zásadně snížily vyhlídky na vytvoření tradiční atmosféry, pro kluby to znamená, že by nemuselo dojít k nejhoršímu scénáři - zápasům bez diváků.

Premiér Mark Rutte informoval i o dalších podmínkách, které by měly předejít uzavření stadionů: kluby budou smět po stavebních úpravách využít maximálně třetinu stávající kapacity hlediště, dodržovat se mají patřičné rozestupy.

Nizozemská fotbalová liga byla kvůli pandemii koronaviru oficiálně ukončená 24. dubna jako první z evropských soutěží, velké akce jsou v zemi zakázány do 1. září. Mistr vyhlášen nebyl, ale Ajaxu coby lídrovi tabulky připadla účast ve skupině Ligy mistrů, zatímco Alkmaaru v předkole.

Pozdními začátky zápasů v Itálii se zabývá spotřebitelský úřad

Zatímco v Nizozemsku se debaty víří kvůli opatřením pro příští sezonu, italská nejvyšší soutěž řeší jiný problém týkající se postupného dohrávání odložené ligy na začátku léta.

Část fanoušků se bouří proti pozdním začátkům zápasů. Zhruba polovina utkání končí krátce před půlnocí a předplatitelé televizních kanálů si kvůli tomu stěžovali i národnímu úřadu pro ochranu spotřebitelů (UNC).

Představitelé UNC uvedli, že už na toto téma registrovali tisíce podnětů. "Je absurdní a bezdůvodné, že se zápasy Serie A hrají jen pro 'noční ptáky'," kritizoval pozdní začátky spotřebitelský úřad.

Při restartu italské ligy minulý víkend měla polovina duelů výkop ve 21:45. S blížícím se koncem sezony plánovaným na 2. srpna by měl navíc počet nočních utkání ještě přibývat.

A nic na tom nejspíš nezmění ani výzva UNC, protože původní impulz k pozdním začátkům vzešel od samotných hráčů. Jejich unie AIC se totiž kvůli hrozícím letním vedrům vyslovila proti odpoledním výkopům, takže jen některé duely startují v 17:15. Na jihu Itálie, kde jsou průměrné teploty ještě vyšší než ve zbytku země, začínají všechny zápasy teprve v 19:30 nebo až ve 21:45.

Podle lékaře Lazia Řím Iva Pulciniho by byl vhodným kompromisem výkop ve 21:00. "Bylo by to vhodné nejen pro fanoušky, ale i pro hráče. Musíte respektovat biologický rytmus, takže i pro trénované fotbalisty by bylo lepší začínat dříve večer," řekl Pulcini.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy