Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MČR mužů a žen v hale

"Fortuna pro všechny". V Düsseldorfu si užilo 52 tisíc diváků fotbalový šlágr zdarma

Magnet 10. kola druhé německé Bundesligy mezi Düsseldorfem a Kaiserslauternem přitáhl do hlediště 52 tisíc fanoušků, kteří nemuseli za vstupenku zaplatit ani cent. Sobotní zápas byl prvním testem projektu "Fortuna pro všechny", v jehož rámci chce tradiční klub nabízet na vybraná domácí utkání volný vstup.

Fotbalisté Düsseldorfu oslavují gól
zdroj: twitter.com/Fortuna Düsseldorf

Vedení Fortuny, která naposledy získala trofej v roce 1980, se chce pomocí revolučního kroku propojit s fanouškovskou komunitou a přitáhnout novou generaci příznivců. Klub nevylučuje, že v budoucnu bude vstup zadarmo na všechna domácí střetnutí.

Pro přitažení pozornosti nemohl sobotní šlágr čtvrtého s pátým dopadnout lépe. Domácí mužstvo sice prohrávalo už po půlhodině 0:3, ale podařil se mu málo vídaný obrat na 4:3.

Na druhou stranu se však duel mezi bývalými německými mistry málem nedohrál. Při oslavách třetího gólu Kaiserslauternu trefila jednoho z hostujících hráčů do hlavy plastová lahev hozená z hlediště a rozhodčí podle agentury SID zvažoval předčasné ukončení zápasu.

Utkání ale pokračovalo a skončilo velkou radostí domácích, kteří po závěrečném hvizdu slavili, jako kdyby získali titul. "Byla tu mimořádná atmosféra a s tou výhrou to bylo něco neuvěřitelného," řekl k náladě na stadionu obránce Fortuny Jamil Siebert. Zápas nicméně může mít dohru u zeleného stolu, neboť zástupci Kaiserslauternu uvedli, že zvažují protest.

Šéf Fortuny Alexander Jobst v týdnu novinářům řekl, že kvůli vstupenkám zdarma přijde klub až o 500 tisíc eur (12,3 milionu korun). Věří však, že se peníze vrátí díky zájmu sponzorů, kteří budou chtít mít na plném stadionu svou reklamu.

120 tisíc žádostí o vstupenku

"Věříme tomu a také jsme to společně s našimi fanoušky a členy ukázali, že hodnota fotbalového stadionu je plný stadion s úžasným zážitkem. To je hodnota pro vysílatele, pro sponzory a především pro fanoušky. Zažít atmosféru na plném stadionu je něco jedinečného," má jasno Jobst. Dodal, že klub před utkáním obdržel 120 tisíc žádostí o vstupenku.

Fortuna nicméně o věrné příznivce nouzi nemá – v minulém ročníku měla ve druhé lize průměrnou návštěvnost téměř 30 tisíc. Dny, kdy klub patřil do špičky, jsou ale dávno pryč a v aréně poblíž letiště jsou často tisíce prázdných míst.

Podle Jobsta musel 128 let starý klub "mít odvahu vyzkoušet něco nového" kvůli finančním dopadům pandemie koronaviru. Naposledy Fortuna hrála v lukrativní Bundeslize právě v "covidové" sezoně 2019/20.

Sobotní šlágr byl prvním ze tří zápasů s volným vstupem, které v této sezoně v Düsseldorfu plánují. V dalším utkání může otestovat loajalitu fanoušků lednový mráz.

Jobst dodal, že na konci ročníku klub posoudí, jaký efekt tři duely zdarma měly, a poté rozhodne, kolik jich nabídne v následujícím ročníku. V té době se bude možná Fortuna moci připravovat na sezonu mezi elitou, aktuálně tým dělí dva body od prvního místa v tabulce.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články