Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2004: Česko - Dánsko

Finále MS se bude hrát se zlatou variantou míče Jabulani

Herzogenaurach - V německém sídle společnosti Adidas byla slavnostně odhalena zlatá varianta míče Jabulani pro finálový zápas fotbalového mistrovství světa. Slavnostního aktu se zúčastnili německá legenda Franz Beckenbauer, trenér národního týmu JAR Carlos Alberto Parreira, šéf organizačního výboru Danny Jordaan a generální ředitel Adidasu Herbert Hainer. Zatímco oficiální míč šampionátu nese jméno Jabulani, což v jazyce zulu, jednom z jedenácti tamních oficiálních jazyků, znamená "oslavovat", jeho finálová varianta byla přejmenována na Jobulani. Vyjadřuje poctu místu konání finálového utkání Johannesburgu, který dva nejlepší týmy mistrovství přivítá již za 82 dní.

"Je těžké vybrat z 32 účastníků dva týmy pro finále. Bylo by ale skvělé, kdyby si s tímto míčem ve finále zahrálo Německo s domácí JAR. Byl by to velký fotbalový svátek," prozradil smělé přání Beckenbauer, který jako jediný vyhrál mistrovství světa jako hráč i trenér.

Vyplnění takového přání by udělalo radost i kouči jihoafrické reprezentace Parreirovi. "Doufám, že se Franzova předpověď vyplní. Bylo by to něco neskutečného. Naším cílem je ale především udělat Jihoafričany hrdými na svůj tým. Ať už bude výsledek jakýkoli," dodal zkušený brazilský trenér.

Právě fotbalisté JAR si zatím jako jediní mohli finálový míč Jobulani vyzkoušet. Zatrénovali si s ním během týdenního tréninkového kempu v sídle Adidasu v německém Herzogenaurachi.

Jobulani se od oficiálního míče mistrovství světa Jabulani liší především barvou. Zatímco Jabulani hýří jedenácti barvami, symbolizujícími jedenáct hráčů, jedenáct oficiálních jazyků FIFA i jedenáct komunit hostitelské země, finálové variantě míče dominuje zlatá.Vlastnosti však mají oba míče totožné. Jobulani bude mít stejně jako Jabulani díky speciálním integrovaným drážkám na povrchu stabilní dráhu letu a nebude "plavat" ve vzduchu. Jeho povrch tvoří pouze osm 3D tepelně spojených a svařených panelů, na rozdíl od čtrnácti částí u minulého míče pro MS Teamgeistu, což má zaručit jeho dokonalou kulatost. Fotbalistům má při ovládání míče pomoci i zvrásněný povrch připomínající husí kůži kvůli dobré přilnavosti ke kopačce. Jabulani je také téměř absolutně odolný vůči vodě.

Zlatá varianta míče Jabulani s názvem Jobulani
zdroj: ČTK/AP
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy