Následuje
Panorama

FIFA trvá na změně stanov FAČR a hrozí normalizační komisí

Vyloučit možnost patové situace při volbě předsedy chce po Fotbalové asociaci ČR Mezinárodní fotbalová federace změnou stanov. FIFA trvá na tom, aby nebylo možné zablokovat volbu v případě nesouladu mezi českou a moravskou komorou, což už se stalo. Reagovala tak na dopis místopředsedy FAČR za Moravu Zdeňka Zlámala, že změna nutná není. FIFA podle iSport.cz chce změnu do 15. června, jinak vyšle na Strahov normalizační komisi.

Martin Malík
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

"Jsem rád, že odpověď FIFA potvrzuje to, co celou dobu říkáme, tedy že úprava stanov FAČR je nyní nezbytná," konstatoval nový předseda FAČR Martin Malík v tiskové zprávě. Prosincová valná hromada změnu stanov zamítla, proti byli především moravští delegáti. Od té doby spolu obě komory jednají a hledají řešení. Zatímco moravská komora dosud vlastní návrh nepředstavila, Češi přišli se čtyřmi variantami včetně zrušení komorového systému.

V pondělí se podle iSport.cz mají sejít předsedové moravských krajských svazů, aby o případné změně stanov jednali. Vedení FAČR chce podat zprávu o stavu vyjednávání Evropské fotbalové unii do 24. února, kdy bude zasedat její výkonný výbor.  

S předsedou FIFA Giannim Infantinem mluvil minulý týden o změně stanov Malík, který byl zvolen do funkce v prosinci jako kandidát české komory poté, co červnová valná hromada skončila patem.  

"Předseda FIFA nás ujistil, že v nejbližší době obdržíme stanovisko FIFA," řekl Malík po setkání s Infantinem. Stanovisko jen potvrdilo prosincové rozhodnutí UEFA a FIFA, že se stanovy mají změnit. "Doufám, že teď už nic nebrání tomu, aby vyjednávací týmy na obou stranách zintenzivnily maximálním způsobem jednání tak, abychom byli schopni přijít s návrhem řešení celé situace už na nadcházejícím kongresu UEFA v Bratislavě," uved Malík.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy