Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

FIFA podala kvůli MS v Rusku a Kataru trestní oznámení

Curych – FIFA podala trestní oznámení v souvislosti s přidělením pořadatelství mistrovství světa 2018 Rusku a 2022 Kataru. Existuje podle ní podezření, že v některých případech docházelo k převádění majetků s propojením do Švýcarska. Světová fotbalová federace se proto obrátila na soud na popud předsedy etické komise Hanse-Joachima Eckerta.

Je nám líto, video expirovalo.
FIFA podala trestní oznámení na doporučení etické komise

"Předmětem trestního oznámení je možné pochybení jednotlivých osob v souvislosti s udělením pořadatelství pro šampionáty v letech 2018 a 2022. Podle zprávy vyšetřovací komise jsou důvody pro podezření, že v některých případech docházelo k mezinárodním převodům majetku s propojením do Švýcarska. Jde o podezření, které si zaslouží vyšetření orgány činnými v trestním řízení," stojí v prohlášení FIFA.

Prezident FIFA Sepp Blatter: "Podal jsem trestní oznámení na doporučení pana Eckerta. Nemohu však komentovat detaily, nejsem právník. Každopádně to byla moje povinnost jako šéfa FIFA."

K podání trestního oznámení došlo i přesto, že FIFA minulý týden na základě interního vyšetřování oznámila, že neodhalila dostatečné důvody pro znovuotevření volebního procesu a výběr nového pořadatele. Dlouho očekávané shrnutí výsledků vyšetřování komise Michaela Garcii, která se podezřením z uplácení při volbách zabývala 18 měsíců, zveřejnil na 42 stránkách šéf etické komise FIFA Hans-Joachim Eckert. Konstatoval, že k několika incidentům sice došlo, nepoškodily ale bezúhonnost volebního procesu jako celku.

Obvinění z korupce a uzavírání volebních paktů, která se objevila okamžitě po zvolení Kataru pořadatelem MS 2022, se podle Eckerta nepodařilo prokázat. Porušování pravidel, které se zjistilo, je podle něho daleko od hranice, která by vyžadovala vyhlášení nových voleb.

Joseph Blatter a Vladimir Putin
zdroj: ČTK/ITAR-TASS autor: Nikolsky Alexei

Eckert zároveň vyzval Garciu, aby zahájil kroky potřebné k navrhovanému soudnímu stíhání jednotlivců z řad FIFA a organizačních výborů, kteří se provinili. Pochybení se podle něho dopustili mimo jiné členové anglické kandidatury pro rok 2018, "náznaky problematického chování" se prý objevily i u kandidatury Austrálie na rok 2022. Celkem jde o zástupce 11 národních federací včetně katarské, vždy prý ale šlo jen o prohřešky malého rozsahu.

Podle vyšetřujícího Garcii však shrnující zpráva etické komise obsahuje množství závažně neúplných a chybných interpretací faktů a závěrů, k nimž došla jeho vyšetřovací komise. FIFA dnes uvedla, že soudu dá k dispozici kompletní materiály od Garcii. FIFA si od toho slibuje, že švýcarské orgány budou mít oproti ní možnost provádět šetření za použití trestních donucovacích opatření.

Právo uspořádat mistrovství světa 2018 získalo v roce 2010 překvapivě Rusko před Anglií a společnými projekty Nizozemska s Belgií a Španělska s Portugalskem. Turnaj pro rok 2022 přidělila FIFA Kataru, který dostal rovněž překvapivě přednost před kandidaturami USA, Koreje, Japonska a Austrálie.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy