Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio ČT sport

FIFA chystá další technologii pro posuzování ofsajdů. Systém má pomoct videorozhodčímu

Světová fotbalová federace FIFA přichází s dalším technologickým prvkem za účelem lepšího posuzování ofsajdových situací. Tzv. poloautomatický systém, kdy počítač upozorní na postavení mimo hru videorozhodčího a ten poté rozhodne, by se měl testovat na prosincovém Arabském poháru v Kataru.

Pracoviště videorozhodčího
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/imago sportfotodienst

"Hráči budou padesátkrát za sekundu snímáni prostřednictvím 29 bodů a nasbíraná data poté vyhodnotí umělá inteligence, která v případě ofsajdu upozorní videorozhodčího," řekl na webu federace ředitel FIFA pro technologie Johannes Holzmüller s tím, že systém bude využívat deseti až dvanácti kamer.

Hlavní slovo však stále bude mít videorozhodčí. "Počítač může udělat čáru a určit ofsajdové postavení, ale jak moc se zainteresovaní hráči zapojili do akce a ovlivňovali hru, to musí stále udělat člověk," uvedl šéf komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina, podle kterého jde o zatím nejzásadnější test technologie ve fotbale.

"Hlavním přínosem je zaprvé to, že díky technologii můžeme přesně určit moment přihrávky. A za druhé to, že můžeme přesně určit pozici jednotlivých částí těla bránících i útočících hráčů. Věřím, že technologie nám umožní rozhodovat přesněji a rychleji," dodal Holzmüller.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články