Následuje
Branky, body, vteřiny

FIFA chce zlepšit zdraví Afričanů. Pomoci má i Zambijec Kalu

Lusaka - S blížícím se světovým šampionátem ve fotbale chce jeho mezinárodní asociace zlepšit zdraví Afričanů. Pomoci k tomu má právě kopaná. Jednou z tváří kampaně nazvané 11 plus je i bývalý špičkový hráč Kalusha, současný prezident zambijské fotbalové asociace. Úspěch akce pro zdraví je ve hvězdách. Afrika má totiž úhlavního nepřítele: AIDS. Jenom v Kalushově domovině je nakažený každý šestý a průměrný věk života se proto snížil na 43 let.

Pro Afričany je Kalusha fotbalovým idolem, nikdo mu neřekne jinak než Kalu. Dodnes se Zambijci na internetu kochají jeho výkonem na olympiádě v roce 1988, kdy Italům vstřelil tři ze čtyř gólů. Teď má nadaci, která dětem z chudinských čtvrtí platí špičkový trénink. "Jsme odtud, odkud jsme. Chceme mladé v Zambii varovat před alkoholem, drogami, nákazou AIDS. Aby neseděli jen tak zbůhdarma a měli smysl života," říká Kalusha Bwalya.

Kalusha Bwalya o akci 11 plus:

1"Iniciativa se dá přeložit jako fotbal pro zdraví. Pro lepší život. Ne jen pro profesionální hráče. A podpořili ji třeba i váš Ivan Hašek nebo Pavel Nedvěd."

Kalushova nadace nikdy nikoho neodmítne. Ti nejlepší se mohou dotknout snu: proniknout do zambijského národního týmu. Odsud je k mezinárodnímu angažmá mnohem blíž. A Kalusha už takových pár vychoval. I proto na něj sází světový šampionát v Jihoafrické republice. "Jde o program 11 plus – jedenáct velmi jednoduchých cvičení na zahřátí organismu, které u dívek a chlapců zmenší riziko zranění. Máme podporu slavného fotbalisty Kalushy," uvedl zdravotní představitel FIFA Jiří Dvořák.

Díky Kalushově popularitě chce fotbalová asociace zlepšit zdraví milionů Afričanů. FIFA vzkazuje: Tělesná aktivita brání chronickým nemocem. Trenér v Kalushově nadaci má u svěřenců autoritu. Může je tak poslat na testy HIV, malárie nebo žloutenky.

Hlavní zprávy