Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

FIFA chce zkrátit interval mezi MS, UEFA je proti. Snad dostanou rozum, řekl Čeferin

Návrh, aby se světový šampionát hrál každé dva roky, místo dosavadních čtyř, je na stole. Pro FIFA jej připravil ředitel globálního rozvoje Arséne Wenger, bývalý kouč Arsenalu. Po MS 2026 by se v následujícím roce konalo mistrovství Evropy i ostatní kontinentální šampionáty, v roce 2028 by pak přišlo na řadu další MS. Proti návrhu se však zvedla vlna odporu, předseda UEFA Aleksander Čeferin dokonce pohrozil bojkotem.

Arsène Wenger předává cenu pro nejlepšího trenéra roku krajanovi Didieru Deschampsovi
zdroj: ČTK/AP Photo autor: Frank Augstein

Wenger, který na lavičce Arsenalu strávil mnoho let, označil plán své poradní skupiny za potřebnou změnu. Termínové novinky by vešly v platnost po MS 2026, kterého se v USA, Kanadě a Mexiku poprvé zúčastní 48 mužstev. Změnil by se i cyklus ME, podle dosavadních zvyklostí by se další evropský šampionát po roce 2024 v Německu měl hrát v roce 2028.

Už před oficiální prezentací se však proti plánům FIFA vyslovily UEFA, asociace evropských klubů a globální skupina sdružující národní fotbalové ligy. Prezident UEFA Čeferin dokonce prohlásil, že by evropské země mohly nový model MS bojkotovat.

Je nám líto, video expirovalo.
FIFA chce MS každé dva roky, Evropě se to nelíbí

"Můžeme se rozhodnout, že do toho nepůjdeme," řekl Čeferin listu The Times. "Hrát každé léto měsíc dlouhý turnaj, to je pro fotbalisty vražedné. Co vím, Jižní Amerika to vidí stejně. Takže hodně štěstí s takovým mistrovstvím světa. Snad (ve FIFA) dostanou rozum," dodal.

Slovinský funkcionář připomněl, že by šampionáty v novém modelu kolidovaly s ženským MS či olympijskými hrami. "Přitom hodnota toho turnaje tkví i v tom, že se na něj čtyři roky čeká. Je to velká akce, srovnatelná s olympiádou. Naše (evropské) svazy to prostě nepodpoří," prohlásil Čeferin, který nesouhlasí ani s konáním ME v každém lichém roce. "I když finančně by to pro nás mohlo být zajímavé," uvedl.

FIFA si v květnu nechala vypracovat studii, zda by se vyplatilo pořádat mistrovství světa mužů i žen po dvou letech. Podle Wengera čtyřletý cyklus dává hráčům jen malou šanci na opakovanou účast na MS.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články