Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio ČT sport

FIFA by měla odtajnit spis o korupci, říká šéf vyšetřovací komise

Londýn Michael Garcia, šéf vyšetřovací komise, která prověřovala podezření z korupce při volbách pořadatelů fotbalového mistrovství světa 2018 a 2022, vyzval FIFA, aby jeho zprávu zveřejnila. Podle amerického právníka by měli zástupci FIFA, kteří považují spis za přísně tajný, svůj postoj znovu uvážit.

Michael Garcia
zdroj: ČTK/imago sportfotodiens

"Myslím, že je nyní nezbytné, aby výkonný výbor FIFA schválil přiměřené zveřejnění zprávy," uvedl Garcia v oficiálním prohlášení, které jeho chicagská kancelář vydala dva dny před začátkem zasedání výkonného výboru FIFA v Curychu.

Garcia zdůraznil, že pro odtajnění vyšetřovacího spisu jsou i někteří členové výkonného výboru včetně místopředsedů Jima Boyce ze Severního Irska, Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovů, jordánského prince Husajna či Australanky Moyi Doiddové.

Šéf etické komise FIFA Hans-Joachim Eckert převzal spis v polovině září a s jeho prostudováním by měl být hotov začátkem listopadu. Verdikt, zda zvolení Ruska a Kataru pořadateli MS 2018 a 2022 opravdu ovlivnily úplatky, podle něho padne až na jaře příštího roku. FIFA už dříve upozornila, že o případném opakování voleb může rozhodnout jen výkonný výbor a ne předseda etické komise.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy