Následuje
MS 2020 Itálie

FIFA bude rekordně nadělovat

Robben Island (JAR) - Rekordní sumu 20,5 milionu eur (zhruba 530 milionů korun) obdrží od FIFA vítěz světového šampionátu ve fotbale v příštím roce v Jižní Africe. Výkonný výbor oznámil i další prémie pro 32 zúčastněných zemí, jejich úhrnná výše dosahuje rekordní částky 280 milionů eur. I přes globální krizi si úspěšné fotbalové reprezentace polepší o 61 procent oproti minulému šampionátu v Německu. Samotná účast na největší fotbalové akci roku vynese každému z výběrů, mezi nimiž chybí Česká republika, 660 000 eur. I přes vyřazení v základní skupině čeká 16 neúspěšných týmů další prémie 5,3 milionů eur.

Postup do osmifinále vynese zhruba deset milionů, čtvrtfinalisté si přijdou na 12 milionů. Neúspěšní semifinalisté si domů odvezou 15 milionů eur, což je zhruba částka, kterou obdrželi Italové za titul v roce 2006. Poražený finalista z Jižní Afriky má zajištěnu prémii ještě o 1,5 milionu větší.

Dalších 27 milionů eur dostanou svazy a hráči na další výdaje spojené například se zdravotním pojištěním. Tuto kompenzaci si vynutili představitelé klubů, kteří mohou v případě zranění přijít o klíčové hráče.

MS žen bude mít 24 účastníků

Výkonný výbor FIFA také rozhodl, že zůstane zachován současný formát olympijského fotbalového turnaje. I na hrách v Londýně v roce 2012 tak budou moci hrát fotbalisté do 23 let a v každém týmu tři starší hráči. Přitom UEFA usilovala o to, aby byl věkový limit snížen na 21 let bez výjimky, protože kluby nechtějí hráče na olympiádu uvolňovat.

Naopak změny se dotknou světového šampionátu žen, který se od roku 2015
rozroste ze 16 na 24 účastníků. Větší šanci tak mají i české reprezentantky, jež se na šampionát dosud nikdy neprobojovaly.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy