Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

FIFA a UEFA vynesly trest. Ruské reprezentace i kluby byly vyřazeny z mezinárodních soutěží

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA a také UEFA vyřadily ruské národní týmy a kluby z mezinárodních soutěžích. Kvůli vojenské invazi na Ukrajinu se tak sborná nezúčastní březnového play-off kvalifikace o mistrovství světa v Kataru, kde mohla narazit na český výběr. UEFA zároveň oznámila, že s okamžitou platností ukončila partnerství s ruskou státní společností Gazprom.

Gianni infantino s Vladimirem Putinem
zdroj: Sputnik autor: Aleksej Nikolskyi

Pro ruskou reprezentaci verdikt znamená s největší pravděpodobností konec v kvalifikaci mistrovství světa. V ní se 24. března měla představit v semifinále play-off s Polskem a v případě postupu by narazila na Česko, nebo Švédsko. Všichni tři soupeři ale už dříve oznámili, že proti Rusům nenastoupí. Ruské fotbalistky zase nejspíš přijdou o účast na červencovém Euru v Anglii.

Fotbalová asociace ČR, která stejně jako Švédsko i Polsko už dříve oznámila, že proti Rusku odmítá nastoupit, postoj FIFA a UEFA uvítala. Mimo jiné i proto, že národní tým se může v klidu připravovat na semifinále se Švédskem.

"Z interního prostředí jsme měli signály o tom, že situace směřuje k tomuto rozhodnutí. Zvlášť poté, co se k pozici Polska, Švédska a České republiky začaly přidávat další svazy." uvedl na webu předseda asociace Petr Fousek.

"Vedení FAČR zůstává samozřejmě i nadále v permanentním kontaktu s FIFA a UEFA, aktuálně například i v otázce toho, zda baráž o účast na světovém šampionátu v roce 2022 zůstane v původním formátu, či zda v tomto směru dojde k nějaké změně," přidala asociace.

V evropských pohárech se rozhodnutí týká Spartaku Moskva, který se měl v březnovém osmifinále Evropské ligy postavit Lipsku. Oba zápasy byly zrušeny a německý celek bez boje postoupil do čtvrtfinále.

Ruský svaz zareagoval na suspendaci rozhořčeně. "Rozhodnutí má jednoznačně diskriminační charakter a poškozuje velké množství sportovců, trenérů, zaměstnanců klubů a reprezentací a především miliony ruských a zahraničních fanoušků, jejichž zájmy musí mezinárodní sportovní organizace v první řadě hájit," uvedl svaz v prohlášení.

Původně FIFA nařídila Rusku hrát domácí zápasy na neutrální půdě bez diváků a zakázala mu používat národní hymnu a vlajku. UEFA zase odebrala Petrohradu pořadatelství finále probíhajícího ročníku Ligy mistrů.

Obě organizace za to byly kritizovány a po dnešním prohlášení Mezinárodního olympijského výboru, který sportovním organizacím doporučil vyloučit ruské účastníky ze všech soutěží, sáhly FIFA i UEFA k přísnějším sankcím.

"Rozhodly o tom výkonný výbor UEFA a rada FIFA, dva nejvyšší orgány obou organizací, které mohou podobně urgentní případy řešit," uvedly obě organizace prohlášení na webu.

"Celý fotbal je jednotný a plný solidarity ke všem lidem na Ukrajině. Oba předsedové doufají, že situace na Ukrajině se velmi rychle a výrazně zlepší a fotbal bude nástrojem k míru a jednotě," uvedly FIFA a UEFA.

UEFA končí i s Gazpromem

UEFA zároveň oznámila, že s okamžitou platností ukončila partnerství s ruskou státní společností Gazprom, která byla hlavním sponzorem jejích nejvýznamnějších soutěží, mistrovství Evropy a Ligy mistrů.

"Rozhodnutí vstupuje v platnost okamžitě," uvedla UEFA, které původně měla smlouva s Gazpromem skončit až v roce 2024. Podle médií jí kontrakt vynášel 40 milionů eur ročně.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články