Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
V šachu

Fico bouchl do stolu. Za výstavbu národního stadionu se postavila vláda

Bratislava – Slováci se možná dočkají zbrusu nového fotbalového stadionu. Záměr postavit nový národní stánek v Bratislavě představila slovenská vláda. Od výstavby dříve ustoupil podnikatel a majitel úřadujícího mistra Slovanu Bratislava Ivan Kmotrík. Podle slovenského premiéra Roberta Fica si stadion vyžádá 40 až 45 milionů eur (1,1 až 1,2 miliardy korun) a hotov by měl být do dvou let.

Tehelné pole před svým zbouráním v létě 2013
zdroj: ČTK autor: Földeši Miroslav

"Přebíráme na sebe odpovědnost a jsme připraveni vytvořit všechny podmínky pro to, aby národní fotbalový stadion v Bratislavě vznikl. Už nám došla trpělivost a už se nemíníme dívat na to, že se o stadionu stále mluví a nic se neděje," řekl Fico. Detaily neuvedl, kapacita arény podle něj ale nedosáhne 50 000 diváků.

Fico uvedl, že nový stánek by měl sloužit reprezentačnímu výběru, dále na kulturní akce a také ligovým týmům. Z bratislavských klubů nejvyšší fotbalovou soutěž hraje v současnosti pouze Slovan. Ten by měl podle Fica na výstavbu přispět.

Výstavbu prošetřuje slovenská prokuratura

Výstavbu nové arény pro asi 20 000 diváků na místě někdejšího slavného fotbalového stadionu Tehelné pole plánoval původně postavit Kmotrík a stát mu na tento projekt přislíbil dotaci 27 milionů eur (téměř 740 milionů Kč). Kmotrík ale v pondělí oznámil, že v projektu pokračovat nehodlá. Připomněl, že celý záměr v současnosti prověřuje prokuratura.

Podle veřejnoprávního rozhlasu prokuratura zkoumá, zda vydáním územního rozhodnutí pro stavbu nebyl porušen územní plán, který lokalitu Tehelné pole vyhradil na sportovní účely, a nikoliv na byty a kanceláře, které tam investor spolu se stadionem plánoval postavit. Fico řekl, že zmiňované komerční prostory součástí areálu nebudou a že lokalita je připravena na výstavbu. Původní stadion Tehelné pole byl mezitím zbourán a na místě již proběhly výkopové práce.

Bratislava v současnosti nemá moderní fotbalovou arénu. Slovan hraje domácí zápasy na technicky zastaralém stadionu Pasienky, kde se klub představil i v zápasech Evropské ligy.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy