Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
99. Velká jarní cena a 71. Velká květnová cena

Fenerbahce po korupčním skandálu nahradí v LM Trabzonspor

Istanbul - Fenerbahce Istanbul nebude kvůli zapletení do korupční aféry v tureckém fotbale hrát Ligu mistrů. Národní svaz po dnešním mimořádném jednání úřadujícího šampiona, který měl jisté místo v základní skupině, den před losováním pod tlakem UEFA ze soutěže stáhl. Istanbulský klub je podezřelý z toho, že si k zisku ligového titulu pomohl manipulováním zápasů. Místo něho bude nejprestižnější klubovou soutěž hrát druhý tým uplynulého ročníku turecké ligy Trabzonspor, kam v létě přestoupil ze Slavie český obránce Ondřej Čelůstka. 

Fotbal
zdroj: Getty Images Sport autor: Clive Brunskill

O účast v milionářské soutěži přišli turečtí mistři 24 hodin před losováním 32 účastníků základních skupin v Monaku. "Turecká fotbalová federace udělala správné rozhodnutí, které je plně v souladu s naší politikou nulové tolerance k manipulování zápasů," uvedl generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

Tranbzonspor vypadl ve 3. předkole Ligy mistrů s Benfikou Lisabon a přešel do Evropské ligy, v jejímž 4. předkole narazil na Athletic Bilbao. První zápas skončil bezbrankovou remízou, odveta se už ale ve čtvrtek hrát nebude a baskický klub postoupí dál bez boje v druhém zápase. Nicméně i on je vyšetřován v rámci korupční aféry.

Turecká federace tímto krokem vyhověla doporučení UEFA, která v úterý dopisem vyzvala Fenerbahce, ať ze soutěže odstoupí, nebo to za něj musí udělat svaz. Jinak by mohly následovat disciplinární sankce. Poté, co se Fenerbahce odmítlo Ligy mistrů vzdát, stáhla ho federace. Setrvání Fenerbahce v Lize mistrů mohlo způsobit ve výkladní skříni evropského fotbalu chaos. UEFA zakazuje působit v pohárech klubům usvědčeným z korupce a teoreticky hrozilo, že by musela turecký tým vyřadit v rozehrané soutěži.

V aféře s ovlivňováním zápasů v tureckém fotbale bylo zatčeno přes 30 lidí včetně šéfa Fenerbahce i trenéra a viceprezidenta jiného istanbulského klubu Besiktas. Podezřelých je 19 zápasů. Kvůli vyšetřování byl posunut začátek ligy o měsíc na 9. září.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy