Následuje
SP Slovinsko

FAČR uvolní členské příspěvky, valná hromada o tom rozhodla téměř jednomyslně

Prakticky jednomyslně bylo na mimořádné valné hromadě FAČR schváleno uvolnění členských příspěvků. Fotbalová asociace jimi pokryje náklady za první čtvrtletí letošního roku. Hromada zároveň zrušila část usnesení o rozdělování dotací, které neodpovídalo platnému rozhodnutí ministerstva.

Mimořádná valná hromada FAČR
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Asociace využije členské příspěvky nejen k zajištění hospodaření, ale také k dofinancování některých státních dotací. V určitých případech se totiž FAČR musí podílet spoluúčastí, jinak by o dotace přišla. Vloni asociace vybrala na členských příspěvcích 52 milionů korun, což představovalo asi šest procent celkových příjmů.

Asociace potřebovala uvolnit členské příspěvky, než dorazí dotace od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. To se podle náměstka ministra pro sport Karla Kováře stane do konce března. V letošním roce půjde do fotbalu asi 900 milionů korun, z toho 380 milionů korun bude dělat přímá podpora v programu Můj klub.

Valná hromada částečně zrušila předloňské usnesení o distribuci dotací, které neodpovídalo platnému rozhodnutí ministerstva. Od loňského roku se totiž změnilo přerozdělování dotačních prostředků. Sportovní svazy jsou povinny použít finance z dotací pouze vlastním jménem a na vlastní účet, takže už prakticky nemohou přeposílat dotace do klubů a oddílů.

Poměry ve FAČR se zabýval i minulý díl Fotbal fokus podcastu:

Hromada schválila uvolnění dotací i částečné zrušení usnesení o dotacích prakticky jednomyslně: všech 120 přítomných českých delegátů hlasovalo pro, z Moravy pak 67 a pouze jeden se zdržel. "Bylo to konstruktivní, rychlé, jsem za to strašně moc rád. Ukazuje to, že i ve fotbale jsme schopni táhnout za jeden provaz, že to začínáme chápat všichni. Mám z dnešní valné hromady velmi dobrý pocit," řekl předseda FAČR Martin Malík.

"Byl bych smutný, kdyby to takhle nedopadlo. I když vždy se může něco přihodit. Od svého příchodu do této funkce jsem pochopil, že fotbalu chybí určitá vyšší intenzita komunikace mezi jednotlivými lidmi. Před valnou hromadou jsme vedli celou řadu jednání a snažili jsme se vysvětlit, co potřebujeme. De facto jednomyslný výsledek je odrazem toho, že jsme byli schopni si to vysvětlit. Nejednalo se o nic kontroverzního," dodal.

FAČR na valné hromadě uvolnila členské příspěvky

Hromada také zvolila novým členem výkonného výboru za Moravu jediného kandidáta Brímuse, předsedu zlínského krajského svazu. Ve "fotbalové vládě" nahradí Pavla Blahu, jenž skončil v čele krajského svazu a později na funkci ve výkonném výboru rezignoval.

"Je to obětavý funkcionář, působil jako předseda okresního svazu ve Zlíně. Původem je házenkář, k fotbalu se dostal až v poslední době. Je to velmi slušný a dost pracovitý člověk, bude pro výkonný výbor přínosem," řekl místopředseda FAČR za Moravu Zdeněk Zlámal.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy