Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

FAČR situaci kolem volby prezidenta FIFA monitoruje, Pelta hovořil s kandidáty

Praha - Fotbalová asociace ČR v současnosti monitoruje situaci kolem únorové volby prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA. V rámci sobotního losu mistrovství Evropy v Paříži se o ní vedly rozhovory a politická jednání, o kterých předseda FAČR Miroslav Pelta informoval výkonný výbor. Pro další vývoj bude rozhodující, jak dopadne kauza suspendovaného předsedy UEFA Michela Platiniho.

Michel Platini a Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

"V Paříži došlo k několika politickým jednáním. Mluvili jsme s (kandidátem UEFA) Giannim Infantinem i s (předsedou asijské konfederace a kandidátem za Asii) šajchem Salmánem. Zatím si spíše monitorujeme prostředí," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. Český fotbal měl původně ve volbách podpořit hlavního kandidáta UEFA Platiniho.

Ten se však dostal do problémů vzhledem k podezření z korupce kvůli platbě od prezidenta FIFA Seppa Blattera, ke které není dokumentace. Případ nyní řeší etická komise FIFA. Pokud bude Platini shledán vinným, nebude se moci volby zúčastnit. "V nejbližších dnech by mělo dojít k závěrečným jednáním kolem případu Platiniho. Ten se pak ještě může odvolat i na CAS. Jsme proto připraveni na více variant," dodal Řepka.

Výkonný výbor rovněž schválil kandidaturu Miroslava Pelty na post místopředsedy České unie sportu. Tedy na funkci, ve které dosud působil. Také schválil novelizaci klubového licenčního řádu, v němž došlo k několika úpravám. "Jde o rozšíření zásad lékařské péče o hráče, detailnější informace o majetkové struktuře a účetnictví klubů, zpřísnění a rozšíření finančních kritérií. Došlo třeba ke snížení celkového záporného objemu hospodaření za poslední tři roky ze 45 milionů eur na 30 milionů," uvedl Řepka.

Přestupní řád by se měl od července novelizovat

Rovněž bylo rozhodnuto o záměru novelizovat přestupní řád. "Od července budeme novelizovat přestupní řád, který bude mít dopad i na profesionální fotbal, v tuto chvíli byl ale schválen jen věcný záměr a někdy v březnu se to nějak zhmotní v normu," řekl Řepka. Předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda oznámil výkonnému výboru, že v jednáních o osamostatnění nejvyšší soutěže panuje už z 80 procent shoda s amatérským prostředím.

"Nyní je třeba vyřešit zbývajících dvacet procent. Bylo to ale jen informativní, nic zásadního se nerozhodlo," dodal Řepka. Výbor zatím nepotvrdil druhého soupeře pro březnová přípravná utkání národního týmu. Jednání nejsou ještě uzavřena, zatím je jisté pouze Švédsko. "Ještě nemáme podepsanou smlouvu, proto to nelze zveřejnit. Mělo by to ale být do konce týdne," dodal Řepka.

Je nám líto, video expirovalo.
FAČR chce novelizovat přestupní řád
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy