Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

FAČR nového šéfa nemá. Poškodí nás to, říká Pelta

Praha - Valná hromada Fotbalové asociace České republiky dnes nového předsedu po Ivanu Haškovi nezvolila. Delegáti se nedohodli na schválení programu jednání. Proti byla moravská komora, která neuspěla s protinávrhem, aby se valné hromady mohli účastnit jen statutární zástupci klubů. Valná hromada tak předčasně skončila a nyní se hledá nový termín, který pravděpodobně bude v listopadu.

Valná hromada Fotbalové asociace České republiky dnes nového předsedu po Ivanu Haškovi nezvolila. Delegáti se nedohodli na schválení programu jednání. Proti byla moravská komora, která neuspěla s protinávrhem, aby se valné hromady mohli účastnit jen statutární zástupci klubů.

Valná hromada tak předčasně skončila a nyní se hledá nový termín, pravděpodobně listopadový. Valná hromada se sešla v Praze na Smíchově hlavně kvůli tomu, aby vybrala, kdo nahradí Haška v čele asociace. Kandidáty na uvolněný post jsou Jindřich Rajchl, Miroslav Pelta a Martin Šifalda.

Je nám líto, video expirovalo.
Brífink vedení FAČR

Na volbu však ani nedošlo, protože obě národní komory se neshodly na pozměňovacím návrhu. Moravská komora požadovala, aby se jednání nemohli účastnit pověření delegáti některých klubů jen na základě plné moci, ale výhradně statutární zástupci, jak vyplývá ze stanov asociace. Zároveň chtěla, aby se za moravského kandidáta bral ten, který by v 1. a 2. kole dostal od Moravy nejvíce hlasů.

Pelta s Rajchlem chtěli, aby se kandidát dnes zvolil

Kandidát na předsedu Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta si myslí, že dnešní fiasko na valné hromadě bude mít významné negativní důsledky pro celou asociaci. Především při jednání s důležitými partnery, ale také směrem k UEFA a FIFA. Proto apeloval na delegáty, aby se co nejrychleji svolala další mimořádná valná hromada a nový předseda se tak zvolil co nejdříve.

"Poškodí nás to významně. Je rozpracovaný vstup důležitých partnerů, bojuje se o loterijní zákon, jedná se kolem majetku ČSTV a to jsou všechno zásadní věci. Proto je třeba, abychom vzali rozum do hrsti a okamžitě začali vyjednávat," uvedl Pelta v rozhovoru s novináři. "Je třeba, abychom se stali jednotným svazem. To, co se stalo dnes, je opravdu věc, která se stát neměla," dodal. Zároveň odmítl úvahy o tom, že jde o úmyslné protahování volby, aby jednotliví kandidáti získali větší podporu.

Je nám líto, video expirovalo.
Valná hromada skončila fiaskem

"Mohu potvrdit, že jak já, tak můj protikandidát (Jindřich Rajchl) jsme dnes chtěli, aby se předseda zvolil. Protože český fotbal předsedu potřebuje. Teď už je jedno, kdo je favoritem a kdo ne. Hlavní je, aby k volbě došlo co nejrychleji," prohlásil Pelta. "Apeluju na všechny delegáty, aby se co nejrychleji svolala další mimořádná valná hromada a předtím se vše projednalo u politického stolu, aby se neopakovala dnešní situace," dodal. Připustil, že výklad stanov je dvojsmyslný, ale Morava prý měla o svém návrhu začít jednat dříve a ne až na valné hromadě.

"Výklad stanov je trochu dvojsmyslný. Musejí být statutární zástupci, ale zároveň nevylučuje právní zastoupení. Je třeba to prodiskutovat, ale je škoda, že se o tomto bodu nezačalo jednat dříve. Příležitosti k tomu byly. Místo toho na takto jednoduchém bodu, který budí dojem malichernosti, zkrachovala celá valná hromada," litoval. "Kdyby se o tom jednalo dříve, tak by se třeba nějaké řešení našlo," dodal. Sám je pro to, aby došlo u problematického bodu ke kompromisu.

Je nám líto, video expirovalo.
Rozhovor s Miroslavem Peltou

"Já jsem pro to, aby se zachovala zastupitelnost přes plnou moc, ale mělo by jít o pověřenou osobu, která pracuje v klubu. To je potřeba upravit. Třeba v Teplicích mají statutární orgány zahraniční vlastníci, ale pověří pana Hrdličku jako ředitele klubu. Jinak souhlasím s tím, že klub nemůže zastupovat někdo zvenku," prohlásil Pelta, který je zároveň šéfem jabloneckého klubu. Zkrachování dnešní valné hromady podle něj už nešlo zabránit.

"Nebylo to o tom, kdo kandiduje na předsedu. Moravská komora má jen jiný výklad stanov než ta česká. Šlo o principiální problém. Morava trvala na změně stanov, Češi řekli, že dnes změnu stanov nedovolí. Byly tam diametrálně odlišné názory, s nimiž nebylo možné dále jednat," dodal Pelta.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy