Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

FAČR musí vyřešit stanovy, v opačném případě dorazí normalizační komise

Česká a moravská komora Fotbalové asociace ČR musejí najít společné řešení otázky úpravy stanov v bodu volby předsedy do 24. května, kdy proběhne valná hromada, která má úpravu schválit. Pokud tak neučiní, UEFA a FIFA do Prahy vyšlou normalizační komisi, která stanovy upraví podle svého.

Mimořádná valná hromada FAČR
zdroj: ČTK

Ačkoli se na změně zatím obě komory nejsou schopné domluvit, předseda FAČR Martin Malík zůstává optimistou. "Věřím, že se dokážeme dohodnout na změně, kterou po nás požadují FIFA a UEFA. Valná hromada, kde bychom měli změnu realizovat, proběhne 24. května a věřím, že k tomu nakonec dojde," řekl.

Změna měla nastat už na minulé valné hromadě v prosinci, poté co v červnu byla volba předsedy zablokována a nikdo zvolen nebyl. To odporuje předpisům UEFA a FIFA, které trvají na úpravě stanov tak, aby nemohla vzniknout patová situace a předseda musel být vždy zvolen.

Moravská komora se však v prosinci postavila proti změně, protože v současném dvoukomorovém systému měla i při bezmála polovičním zastoupení stejnou sílu jako početnější Čechy. Česká komora nyní prosazuje návrhy, které spíše ruší dvoukomorový systém, s čímž nesouhlasí Morava.

Ta tento týden přišla s návrhem, že by se přidalo čtvrté kolo, ve kterém by rozhodoval los, což je i poslední bod ve volbách UEFA. To zase považují za vyloučené funkcionáři z Čech. Na stole tak neleží návrh, který by byl přijatelný pro obě strany. UEFA a FIFA nepožadují zrušení komor, chtějí však změnu, která bude v souladu s jejich předpisy.

Ultimátem je 15. červen, pak by byla do Prahy vyslána normalizační komise, která by zřejmě uplatnila standardní evropské stanovy a komory by nejspíš zrušila.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy