Následuje
IJF World Tour 2020 Německo

FAČR ke kauze Pelta: Valná hromada podle plánu, Berbr zvažuje kandidaturu

Praha - Valná hromada Fotbalové asociace ČR se uskuteční v řádném termínu 2. června v Praze. O tom, zda bude volební, rozhodnou samotní delegáti při schvalování programu. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor FAČR na mimořádném zasedání kvůli obvinění předsedy Miroslava Pelty a fotbalové asociace v případu možného zneužití dotací z ministerstva školství na sport.

Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

"Musíme dodržovat stanovy, které máme. Valná hromada proběhne úplně v pořádku. Budou-li kandidáti, budeme volit. Pokud nebude zvolen předseda, nebude volen ani výkonný výbor, ale budou voleni členové dalších komisí," řekl místopředseda FAČR Roman Berbr.

Dosud jediným oficiálním kandidátem na předsedu je Pelta, který je však od pátku ve vazbě. Přihlášku podal ještě před obviněním. Podle Berbra do páteční uzávěrky přihlášek přibudou další kandidáti. Objevily se prý i návrhy, aby kandidoval on sám.

"Kandidátky na mě jako předsedu na asociaci leží. Otázkou je, jestli je podepíšu. Hledáme i jinou variantu," uvedl Berbr. Na dotaz, zda si umí představit Peltovu kandidaturu, řekl: "V tomto momentu je to pro mě složité."

Návrh ligového lídra Slavie, aby se krize řešila vytvořením fotbalové "úřednické vlády" složené z osobností, jakými jsou bývalý spoluvlastník Slavie Jiří Šimáně či někdejší reprezentanti Zdeněk Grygera a Pavel Kuka, označil Berbr za nesmysl. Upozornil, že ligu řídí Ligová fotbalová asociace, a ne FAČR.

Podle Jaroslava Tvrdíka, předsedy představenstva Slavie, potvrdil Berbr oprávněnost požadavků klubu na rozsáhlou reformu českého fotbalu. "Jeho kandidatura na předsedu krizi dále prohloubí," uvedl.

Zásah policie v sídle Fotblaové asociace ČR na Strahově
zdroj: ČTK/AP

"Liga se před rokem rozhodla, že půjde samostatnou cestou. Dnes jsou samostatní. Aby tomu lidé rozuměli, je to jiná firma, než jsme my. Návrhy o úřednické vládě jsou zcela mimozemské," poznamenal Berbr. "Berbrova tvrzení o tom, že FAČR a Ligová fotbalová asociace jsou dvě rozdílné firmy, které spolu nemají nic splečného, je vědomá manipulace a výsměch všem klubům," dodal Tvrdík.

Pokud by valná hromada rozhodla, že volit nebude, je jednou z variant prodloužení současných mandátů členů výboru až do mimořádné valné hromady. "Určitě by se to muselo upravit ve stanovách, které by hromada musela schválit. Současné stanovy to dle nás umožňují, ale chceme mít stoprocentní právní jistotu, tak chceme v takovém případě předložit drobnou úpravu stanov," řekl generální sekretář Rudolf Řepka.

Miroslav Pelta u Obvodního soudu pro Prahu 1
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

FAČR byla obviněna jako právnická osoba. Stíhána je spolu s Peltou, náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a bývalým šéfem ministerského odboru Zdeňkem Břízou kvůli zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Asociace jakékoliv provinění odmítá.

"My nyní nenahlížíme do spisu. Nemáme informace, které k tomu vedou. Máme obvinění, ale to jsme museli dostat, protože nás zastupoval předseda. To vychází z nového zákona," řekl Berbr. "Asociace si není vědoma provinění a uděláme brutální obhajobu. Najali jsme tři právní kanceláře. Jednu v Ústí, jednu v České Lípě a jednu v Praze. Po nahlédnutí do spisu začneme pracovat. V tuto chvíli to bereme jako jednostranný názor represivní složky. My máme opačný názor a začneme se bránit," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČT24, ČTK

Hlavní zprávy