Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na skialpech přes hory

FAČR chystá ombudsmana, bezpečnostním kontrolorem bude Platil

Praha – Fotbalová asociace ČR angažovala bývalého ředitele pražské Slavie Miroslava Platila do nové funkce bezpečnostního experta. Ligové shromáždění ho pověřilo, aby pracoval na jednotných opatřeních pro vstup na stadiony a na vytvoření databáze problémových fanoušků. Rovněž se chystá funkce ombudsmana pro fanoušky, o jejím obsazení ještě není rozhodnuto.

Miroslav Platil
zdroj: ČT24 autor: ČT24

Bezpečnostním manažerem FAČR zůstává Martin Synecký, Platil, který už v minulosti na svazu právě v této funkci působil, by mu však měl ulehčit práci s vytvářením bezpečnostních opatření pro ligové kluby. "Záběr pana Syneckého je daleko širší. Stará se i o sázky a reprezentaci. Proto byl vyčleněn na plný pracovní úvazek jeden člověk, který bude mít na starosti jen koordinaci všech jednotlivých kroků směřujících ke kultivaci prostředí na stadionech," řekl místopředseda FAČR za ligu Dušan Svoboda.

Hlavní Platilovou činností bude připravit projekt jednotné databáze problémových fanoušků a systém, jak jim zabránit ve vstupu na stadiony. "Je třeba, aby tuto databázi měly k dispozici všechny ligové kluby. S tím samozřejmě budou souviset i technická opatření, ale už jen vznik takové databáze hodně pomůže. Očekávám, že v horizontu dvou tří měsíců přijde pan Platil s konkrétním návrhem," řekl Svoboda.

Je nám líto, video expirovalo.
Ligové shromáždění rozlosovalo první ligu, řeší i ombudsmana

Platil bude mít na starost také plánované zavedení funkce ombudsmana, tedy ochránce práv fanoušků, na kterého se fotbaloví příznivci budou moci obracet se svými žádostmi a problémy. "Například mu hlásit neadekvátní zásahy bezpečnostní služby nebo problémy při vstupu na stadiony a podobně. Chceme ukázat, že si slušných fanoušků vážíme a že s nimi chceme komunikovat," prohlásil Svoboda. "Budu chtít, aby byl v přímém kontaktu s fanoušky a abychom znali jejich problémy," dodal.

Funkce ombudsmana na FAČR již existovala v letech 2010 až 2012, kdy byla zanesena ve stanovách, ale nikdy nezahájila činnost. Proto ji valná hromada po dvou letech zrušila. Tehdy mělo jít o osobu nezávislou na fotbalovém hnutí, která bude hájit práva a fair play v celém fotbalu a spolupracovat v boji proti korupci. Tentokrát bude mít ombudsman na starosti jen fanoušky.

Vedení ligy rovněž chystá pro všechny kluby jednotný návštěvní řád, aby nedocházelo na jednotlivých stadionech k výjimkám. "Dosud měl každý klub jiný řád. Problémoví fanoušci se v tom orientovali, uměli se v tom pohybovat a využívali skulin v řádech. Teď už by to tak být nemělo," řekl Svoboda. Nový řád zároveň klubům umožní reagovat adekvátně na nežádoucí chování fanoušků.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy