Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

FAČR a Slovenský svaz vykročily vstříc společné lize

Praha - Fotbalová asociace ČR a Slovenský svaz se shodly na projektu společné ligy. Pokud záměr schválí kluby, vznikne pracovní skupina, která zahájí organizační práce. O vzniku společné ligy se spekuluje a jedná už od roku 2010, dosud však nebyly stanoveny konkrétní podmínky, za kterých by ke spojení mohlo dojít. Až dnes se obě strany dohodly na konkrétním postupu.

Předseda FAČR Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: Alexandra Mlejnková

"Po dlouhém období, kdy se o této myšlence jen uvažovalo, jsme pokročili. Společně jsme si řekli, že do toho chceme jít. Ještě je potřeba udělat hodně práce a uvažujeme v horizontu roků. Ale budeme chtít realizaci co nejvíce uspíšit," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

Klíčové nyní je, aby záměr schválily i kluby. "Je třeba klubům vše podrobně vysvětlit a získat jejich mandát. Až potom bude vytvořena pracovní skupina, která bude řešit jednotlivé úkoly," dodal Pelta. Ten se schůzky s představiteli slovenského svazu zúčastnil společně s prvním místopředsedou Jindřichem Rajchlem, místopředsedou za ligu a šéfem Ligové fotbalové asociace Dušanem Svobodou a generálním sekretářem Rudolfem Řepkou.

"Před třemi roky šlo spíš o filosofickou debatu, po této schůzce si myslím, že téma společné ligy je reálné. Máme konkrétní věci, o kterých se můžeme bavit. Cítím na slovenské straně velmi reálný posun směrem k připravenosti," pronesl Svoboda.

Slováci potřebují zlepšit infrastrukturu

Obě strany se dohodly, že je třeba vyřešit tři klíčové oblasti společné ligy. A to financování, sportovně technické záležitosti a splnění licenčních podmínek. To se týká zejména slovenské strany, jelikož tamní nevyhovující stadiony byly dosud hlavní brzdou iniciativy. "Uvědomujeme si, že na nás teď je, abychom byli co nejdříve připravení v oblasti infrastruktury, protože všichni účastníci společné soutěže by museli mít shodné podmínky," řekl prezident SFZ Ján Kováčik. "V tomto bodě cítíme podporu vlády, která rozhodla uvolnit prostředky do rekonstrukce stadionů na Slovensku," dodal.

Slovenský premiér Robert Fico už v říjnu loňského roku deklaroval, že československé lize bránit rozhodně nebude. Podobně se na tehdejší schůzce premiérů obou zemí vyjádřil i premiér ČR Petr Nečas. "Mohlo by to přispět k větší kvalitě a k vyššímu konkurenčnímu prostředí u hráčů. To by bylo velmi pozitivní. Je to určitě věc hodná zřetele," prohlásil Nečas.

V minulosti se projektem zabývala i UEFA, která se spojení lig také nebránila. "To je důležité, že podporu projektu společné ligy vyjadřuje i UEFA," řekl Kováčik.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy