World Athletics Continental Tour Gold 2024

Vrbův Ludogorec i Mourinhův Tottenham si zahrají Evropskou ligu

Ludogorec Razgrad s trenérem Pavlem Vrbou postoupil do základní skupiny Evropské ligy díky výhře 1:0 nad běloruským Dynamem Brest. Hlavní fázi si zahraje též PSV Eindhoven, který bez českého reprezentanta Michala Sadílka zvítězil nad Rosenborgem Trondheim 2:0. Postoupil také Tottenham, který zvítězil nad izraelským Maccabi Haifa vysoko 7:2. Pár vteřin od vyřazení byl na stadionu Ria Ave favorizovaný AC Milán, ale nakonec postoupil po prodloužení až po 12. sérii penalt.

Vrba postup přes předkola Evropské ligy vybojoval poprvé od sezony 2017/18, kdy se mu to povedlo při druhém působení ve Viktorii Plzeň. Utkání Ludogorec rozhodl v druhé půli trefami Elvise Manua a Higinia.

Svěřenci trenéra Josého Mourinha proti izraelskému mužstvu potvrdili roli favorita. Hattrickem a asistencí se blýskl kapitán anglické reprezentace Harry Kane, dvěma góly se ukázal také záložník Giovani Lo Celso.

Sadílek dostal volno po nedělním utkání, ve kterém odehrál poločas při remíze PSV s Heraclesem. Překvapivý postup slaví naopak chorvatská Rijeka, která vyhrála na hřišti dánského vicemistra FC Kodaň 1:0. Soupeře zaskočil i AEK Atény, který si vstupenku do základní skupiny zajistil obratem v utkání s Wolfsburgem a triumfem 2:1.

AC Milán zdolal portugalské Rio Ave až v pokutových kopech. Utkání dospělo za stavu 1:1 do prodloužení, ve kterém se Rio Ave proti italskému favoritovi dostalo do vedení. Ve 121. minutě však viděl domácí Toni Borevković druhou žlutou kartu za hru rukou ve vápně a Hakan Calhanoglu na poslední chvíli srovnal.

Ani penaltový rozstřel se neobešel bez nervů na obou stranách. Oba týmy proměňovaly bezchybně až do osmé série, kdy minul jak mladý útočník AC Lorenzo Colombo, tak obránce domácích Nélson Monte. V rozstřelu selhali i oba brankáři, stejně jako dva exekutoři v 11. sérii, kteří šli k pokutovému puntíku podruhé. Výhru AC trefil ve 12. sérii Simon Kjaer, zatímco soupeře vychytal Gianluigi Donnarumma.

Výsledky 4. předkola fotbalové Evropské ligy

Kluž - Kuopio 3:1 (2:0), Dinamo Záhřeb - Flora Tallinn 3:1 (2:0), Malmö - Granada 1:3 (1:1), Rosenborg Trondheim - PSV Eindhoven 0:2 (0:1), Charleroi - Lech Poznaň 1:2 (0:2), Ararat-Armenia - Crvena zvezda Bělehrad 1:2 (0:2), FK Sarajevo - Celtic Glasgow 0:1 (0:0), Legia Varšava - Karabach (Ázerb.) 0:3 (0:0), Dinamo Brest (Běl.) - Ludogorec Razgrad (Bulh.) 0:2 (0:0), Standard Lutych - MOL Fehérvár (Maď.) 3:1 (0:1), FC Kodaň - Rijeka 0:1 (0:1), Young Boys Bern - KF Tirana 3:0 (1:0), Dundalk (Ir.) - Klaksvík (Faer. ostr.) 3:1 (1:0), FC Basilej - CSKA Sofia 1:3 (0:0), Glasgow Rangers - Galatasaray Istanbul 2:1 (0:0), AEK Atény - Wolfsburg 2:1 (0:1), Sporting Lisabon - LASK Linec 1:4 (1:1), Tottenham - Maccabi Haifa 7:2 (4:1), Rio Ave - AC Milán 2:3 (1:1) po penaltách.