Vaclík jede z Karabachu s nulou a třemi body, Slovan udolal Besiktas v nastaveném čase

K vítězství fotbalistů Sevilly v úvodním zápase skupinové fáze Evropské ligy na stadionu ázerbájdžánského Karabachu přispěl brankář Tomáš Vaclík, který za svá záda nepustil žádný míč a španělský favorit vyhrál 3:0. Do zápasů zasáhli i Filip Novák a Michal Sadílek. Trabzonspor s Novákem v základní sestavě podlehl Getafe 0:1. To Sadílek slavil výhru 3:2 nad Sportingem Lisabon, do hry se ale dostal až na závěrečných šest minut. Zápas Slovanu s Besiktasem skončil 4:2 pro slovenského mistra, který utkání rozhodl dvěma góly v nastaveném čase.

Tomáš Vaclík
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Sevilla šla do vedení v 62. minutě díky brance Javiera Hernándeze. Ten se v dresu andaluského mužstva prosadil poprvé po letním přestupu z West Hamu United. Na něj po čtvrthodině navázali Munir El Haddadi s Oliverem Torresem a zpečetili výhru pětinásobného šampiona Evropské ligy.

Překvapivý výsledek uhrál lucemburský tým Dudelange, který stejně jako loni prošel přes čtyři předkola až do skupinové fáze a na hřišti favorizovaného APOELu Nikósie zvítězil 4:3. V divoké přestřelce vedli hosté v druhém poločase už dvougólovým rozdílem, APOEL ale mezi 54. a 58. minutou třemi brankami otočil skóre. Jenže lucemburský outsider zvrátil utkání ve svůj prospěch díky brankám z 72. a 82. minuty a připsal si historicky první výhru v základní skupině evropských pohárů.

Nečekaně skončil i zápas v Mönchengladbachu, kde domácí Borussia utrpěla debakl s Wolfsbergem 0:4. Dvěma góly k překvapivému vítězství rakouského celku přispěl záložník Mario Leitgeb.

Vyhrocené utkání sledovali fanoušci v Bratislavě, kde Slovan zvítězil nad Besiktasem 4:2. Skóre otevřel po minele hostujícího brankáře Lorise Kariuse Andraž Šporar. Slovan se o několik minut později dožadoval dokonce červené karty pro gólmana soupeře, který se při výběhu před vápnem srazil právě s unikajícím útočníkem Šporarem.

Sudí ale do utkání výrazněji zasáhl až v 29. minutě na druhé straně, kde nařídil po sporném zákroku penaltu, kterou proměnil Adem Ljajič. V nastaveném čase první půle si pak domácí Vasil Božikov smolně srazil centr do vlastní sítě. V druhé půli ale dokázali domácí skóre otočit, po vyrovnání Šporara se v hektickém nastaveném čase trefili Ljubičič a Moha.

V dresu Slovanu odehrál celý zápas český obránce Jurij Medveděv, Erik Daniel přišel jako náhradník na poslední čtvrthodinu.

1. kolo skupinové části Evropské ligy

Skupina A:

APOEL Nikósie - Dudelange 3:4 (0:1)
Branky: 54. a 58. Pavlovič, 55. De Vincenti z pen. - 36. a 83. Sinani, 51. Bernier, 72. Stolz.

Karabach - FC Sevilla 0:3 (0:0)
Branky: 62. Hernández, 78. El Haddadi, 85. Torres.

Basilej - Krasnodar 5:0 (2:0)
Branky: 9. a 40. Bua, 52. Zuffi, 55. Vilhena, 79. Okafor.

Skupina D:

LASK Linec - Rosenborg Trondheim 1:0 (1:0)
Branka: 45.+3 Holland.

PSV Eindhoven - Sporting Lisabon 3:2 (2:1)
Branky: 20. Malen, 25. vlastní Coates, 48. Baumgartl - 38. Fernandes z pen., 82. Mendes.

Skupina E:

Kluž - Lazio Řím 2:1 (1:1)
Branky: 41. Deac, 75. Omrani - 25. Bastos.

Rennes - Celtic Glasgow 1:1 (1:0)
Branky: 38. Niang z pen. - 58. Christie z pen.

Skupina F:

Standard Lutych - Guimaraes 2:0 (0:0)
Branka: 66. vlastní Hanin, 90.+1 M'Poku.

Eintracht Frankfurt - Arsenal 0:3 (0:1)
Branky: 38. Willock, 85. Saka, 88. Aubameyang.

Skupina G:

FC Porto - Young Boys Bern 2:1 (2:1)
Branky: 8. a 29. Soares - 15. Nsame z pen.

Glasgow Rangers - Feyenoord Rotterdam 1:0 (1:0)
Branka: 24. Ojo.

Skupina H:

Espaňol Barcelona - Ferencváros Budapešť 1:1 (0:1)
Branky: 60. Vargas - 10. vlastní López.

Ludogorec Razgrad - CSKA Moskva 5:1 (0:1)
Branky: 52., 69. a 73. z pen. Keseru, 48. Wanderson, 50. Lukoki - 11. Divejev.

Skupina I:

Gent - St. Etienne 3:2 (2:1)
Branky: 2. a 43. David, 64. vlastní Perrin - 38. Khazri, 75. vlastní Kaminski.

Wolfsburg - Oleksandrija 3:1 (2:0)
Branky: 20. Arnold, 24. Mehmedi, 67. Brekalo - 67. Banada.

Skupina J:

Mönchengladbach - Wolfsberg 0:4 (0:3)
Branky: 31. a 69. Leitgeb, 13. Weissman, 41. Ritzmaier.

AS Řím - Basaksehir 4:0 (1:0)
Branky: 42. vlastní Ciacara, 58. Džeko, 71. Zaniolo, 90.+3 Kluivert.

Skupina K:

Slovan Bratislava - Besiktas Istanbul 4:2 (1:2)
Branky: 14. a 58. Šporar, 90.+3 Ljubičič, 90.+4 Moha - 29. Ljajič, 45.+1 Božikov vlastní.

Wolverhampton - Braga 0:1 (0:0)
Branka: 71. Horta.