United padli v Astaně, prohrál i Arsenal. Slovan ztratil šanci na postup

První výhru a hned velice překvapivou ve skupině Evropské ligy uhráli fotbalisté Astany, kteří na svém stadionu otočili zápas s Manchesterem United z 0:1 na 2:1. Postup anglickému celku však zajistila remíza Alkmaaru s Partizanem Bělehrad 2:2. Play-off mají jisté také Espaňol Madrid, Gent, Wolfsburg, Braga i Wolves. Hodně blízko má i přes porážku s Frankfurtem 1:2 Arsenal. Naopak Slovan Bratislava, kterému nepomohla ani branka českého záložníka Erika Daniela, prohrál s Besiktasem 1:2 a ze skupiny dál nepůjde.

Bejsebekov z Aastany a Chong z Manchesteru United
zdroj: ČTK/AP autor: Stas Filippov

United vstoupili do utkání lépe, aktivitu z prvního poločasu ale přetavil v branku pouze kapitán Jesse Lingard, který se prosadil ranou zpoza šestnáctky. Šestadvacetiletý Angličan dal vůbec první gól v sezoně.

Astana ve druhé půli i přes jasnou soupeřovu převahu v držení míče vyrovnala. V 55. minutě se z úhlu trefil Dmitrij Šomko. Obrat dokonali domácí o sedm minut později, střílený centr Antonia Rukaviny si do vlastní branky srazil Di'Shon Bernard. V Evropské lize United prohráli poprvé po 15 utkáních.

Celé utkání mezi náhradníky United strávil český brankář Matěj Kovář. Ten byl na lavičce náhradníků v evropských pohárech vůbec poprvé.

Arsenal vedl na svém stadionu nad Frankfurtem po brance Aubameyanga ze závěru první půle, v níž byl jasně lepší. Eintracht se ale po přestávce probudil a díky dvěma gólům Daichiho Kamady si nakonec odvezl tři body. Londýnský klub už sedm soutěžních zápasů čeká na vítězství, což se mu naposledy stalo v roce 1992, tedy před érou pozdějšího dlouholetého trenéra Arséna Wengera.

Wolverhampton remizoval v Braze 3:3 a inkasoval jako první, ale v poločase vedl 3:1 i díky devátému gólu Mexičana Raúla Jimenéze v sezoně Evropské ligy včetně kvalifikace. Po změně stran ale Paulinho a Fransergio zařídili dělbu bodů, která oběma soupeřům zajistila jarní play-off.

Slovan díky Danielovi vedl a virtuálně byl ve hře o postup, ale nejenže mu nenahrál výsledek v Braze, ale Besiktas navíc v druhé půli zápas otočil. V nastaveném čase dokonal z penalty obrat Adem Ljajič. Druhý Čech působící ve Slovanu Jurij Medveděv kvůli zranění chyběl.

Michal Sadílek s Eindhovenem nestačil na Sporting Lisabon a prohrál 0:4. Výhru domácích zařídil dvěma brankami a dvěma asistencemi kapitán Bruno Fernandes. PSV zároveň ztratilo šanci na postup, neboť Linec vyhrál nad Rosenborgem 2:1 a zajistil si jarní pokračování.

AS Řím si hladce poradil s Basaksehirem 3:0. Hosté se ujali tříbrankového vedení už v první půli, góly vstřelili Jordan Veretout z penalty, Justin Kluivert a Edin Džeko.

Dramatický závěr se odehrál v Haagu, kde hraje zápasy při opravách stadionu Alkmaar. Domácí prohrávali s Partizanem Bělehrad ještě v 88. minutě 0:2, navíc hráli v deseti bez vyloučeného Myrona Boadua. Dvěma brankami Ferdyho Druijfa ale dokázali vyrovnat a zajistili si postup právě na úkor srbského mužstva.

Podobně hektické utkání sledovali i diváci v Budapešti. Domácí Ferencváros neproměnil pokutový kop, přesto ale díky další penaltě z první minuty nastaveného času vedl nad Espaňolem Barcelona 2:1. Jen tři minuty poté byl ale vyloučen domácí Eldar Čivič a hosté přesilovku využili, v šesté minutě nastavení vyrovnal Sergi Darder.

Gólové hody byly k vidění v utkání Malmö s Dynamem Kyjev, které řídil Pavel Královec. Domácí strhli vyrovnané utkání na svou stranu v 96. minutě, když se podruhé v zápase prosadil Markus Rosenberg. Pomohla tomu i červená karta pro záložníka Dynama Sydorčuka půl hodiny před koncem.

Trabzonspor bez zraněného Filipa Nováka prohrál doma s Getafe 0:1. Jedinou branku dal v 50. minutě z otočky uvnitř pokutového území Jaime Mata.

Evropská liga - 5. kolo základních skupin:

Skupina A:

Dudelange - APOEL Nikósie 0:2 (0:2)
Branky: 12. Matič z pen., 43. Merkis. ČK: 90. Sinani - 83. Vuros.

FC Sevilla - Karabach 2:0 (0:0)
Branky: 61. Gil, 90.+2 Dabur.

Pořadí: 1. FC Sevilla 5 mzápasů/15 bodů, 2. APOEL Nikósie 5/7, 3. Karabach 5/4, 4. Dudelange 5/3.

Skupina B:

Lugano - FC Kodaň 0:1 (0:1)
Branka: 27. Thomsen.

Malmö - Dynamo Kyjev 4:3 (1:2)
Branky: 48. a 90.+6 Rosenberg, 2. Bengtsson, 57. Rakip - 18. Mykolenko, 39. Cygankov, 77. Verbič. ČK: 65. Sydorčuk (Dynamo).

Pořadí: 1. FC Kodaň 5/9, 2. Malmö 5/8, 3. Dynamo Kyjev 5/6, 4. Lugano 5/2.

Skupina C:

Krasnodar - Basilej 1:0 (0:0)
Branka: 72. Ari z pen.

Trabzonspor - Getafe 0:1 (0:0)
Branka: 50. Mata.

Pořadí: 1. Basilej 10, 2. Getafe 9, 3. Krasnodar 9, 4. Trabzonspor 1.

Skupina G:

Feyenoord Rotterdam - Glasgow Rangers 2:2 (1:0)
Branky: 33. Toornstra, 68. Sinisterra - 53. a 65. Morelos.

Bern - FC Porto 1:2 (1:0)
Branky: 6. Fassnacht - 76. a 79. Aboubakar.

Pořadí: 1. Glasgow Rangers 5/8, 2. Bern 5/7, 3. FC Porto 5/7, 4. Feyenoord Rotterdam 5/5.

Skupina H:

CSKA Moskva - Ludogorec Razgrad 1:1 (0:0)
Branky: 76. Čalov - 66. Keseru.

Ferencváros Budapešť - Espaňol Barcelona 2:2 (1:1)
Branky: 23. Siger, 90.+1 Škvarka - 31. Melendo, 90.+6 Darder. ČK: 90.+4 Čivič (Ferencváros).

Pořadí: 1. Espaňol Barcelona 5/11, 2. Ludogorec Razgrad 5/7, 3. Ferencváros Budapešť 5/6, 4. CSKA Moskva 5/2.

Skupina I:

St. Etienne - Gent 0:0
ČK: 76. Ngadeu-Ngadjui (Gent).

Oleksandrija - Wolfsburg 0:1 (0:1)
Branka: 45.+1 Weghorst z pen.

Pořadí: 1. Gent 5/9, 2. Wolfsburg 5/8, 3. St. Etienne 5/4, 4. Oleksandrija 5/3.

Skupina J:

Basaksehir - AS Řím 0:3 (0:3)
Branky: 30. Veretout z pen., 41. Kluivert, 45.+1 Džeko.

Wolfsberg - Mönchengladbach 0:1 (0:0)
Branka: 60. Stindl.

Pořadí: 1. AS Řím 5/8, 2. Mönchengladbach 5/8, 3. Basaksehir 5/7, 4. Wolfsberg 5/4.

Skupina K:

Braga - Wolverhampton 3:3 (1:3)
Branky: 6. Horta, 64. Paulinho, 79. Fransergio - 14. Jimenéz, 34. Doherty, 35. Traoré.

Besiktas Istanbul - Slovan Bratislava 2:1 (0:1)
Branky: 75. Roco, 90.+2 Ljajič - 35. Daniel.

Pořadí: 1. Braga 5/11, 2. Wolverhampton 5/10, 3. Slovan Bratislava 5/4, 4. Besiktas 5/3.

Skupina L:

Astana - Manchester United 2:1 (0:1)
Branky: 55. Šomko, 62. vlastní Bernard - 10. Lingard.

Alkmaar - Partizan Bělehrad 2:2 (0:2)
Branky: 88. a 90.+2 Druijf - 16. Asano, 27. Soumah. ČK: 84. Boadu (Alkmaar).

Pořadí: 1. Manchester United 5/10, 2. Alkmaar 5/9, 3. Partizan Bělehrad 5/5, 4. Astana 5/3.